Tajā pašā laikā Dž. Bušs cenšas distancēties no abiem radiniekiem, kuri no Baltā nama aizgāja kā vieni no visu laiku nepopulārākajiem ASV prezidentiem. To apliecina viņa lēmums savā kampaņas logotipā neiekļaut ģimenes uzvārdu.
Dž. Bušs kļuva par vienpadsmito republikāni, kas oficiāli izvirzījis savu kandidatūru cīņai par partijas nomināciju nākamgad paredzētajās vēlēšanās. Vakar savu kandidatūru gatavojās izvirzīt arī nekustamo īpašumu magnāts un televīzijas personība Donalds Tramps.
Uzrunā spāniski
Par nodomu iesaistīties garajā un nogurdinošajā cīņā Dž. Bušs paziņoja pirmdien savā dzīvesvietā Maiami pilsētā. Uzrunājot savus atbalstītājus vietējā koledžā, viņš lietoja gan angļu, gan spāņu valodu, tādējādi īpaši vēršoties pie spāniski runājošajiem amerikāņiem, kuru vairākums divās iepriekšējās ASV prezidenta vēlēšanās atbalstīja Demokrātu partijas pārstāvi Baraku Obamu.
«Es vēlos, lai manu vēstījumu sadzird ikviens, ieskaitot daudzos amerikāņus, kuri savu mīlestību pret valsti izsaka citā valodā,» sacīja Dž. Bušs. «Jebkurā valodā mans vēstījums būs optimistisks, jo esmu pārliecināts, ka mēs tuvākās desmitgades Amerikā varam padarīt par lieliskāko laiku, kāds uz šīs zemes jebkad ir piedzīvots.»
Viņa īpašās simpātijas pret amerikāņiem, kuru saknes meklējamas Latīņamerikā, lielā mērā saistītas ar faktu, ka Dž. Buša sieva Kolumba ir dzimusi Meksikā. Viņš apsolījis, ka gadījumā, ja kļūs par ASV prezidentu, tad ievērojami reformēs imigrācijas politiku, tajā skaitā piešķirot likumīgu statusu nelegālajiem imigrantiem, kas pārsvarā ierodas no Latīņamerikas.
Bijušais Floridas gubernators veltīja kritiskus vārdus B. Obamas administrācijai, jo īpaši tās ārpolitikai, kurā liela loma bijusi arī kādreizējai ASV valsts sekretārei Hilarijai Klintonei, kas iesaistījusies cīņā par Demokrātu partijas nomināciju nākamajās prezidenta vēlēšanās.
«Obamas - Klintones - Kerija komanda atstās mantojumu ar neatrisinātām krīzēm, nepretošanos vardarbībai, nenosauktiem ienaidniekiem, neaizsargātiem draugiem un izjauktām aliansēm,» viņu citē Reuters.
Viņš paziņoja, ka ir gatavs «izlabot» pašreizējās ASV valdības ārpolitikas neveiksmes. «Mēs saglabāsim uzticamus draugus pasaulē, paši esot uzticami. Es atjaunošu attiecības ar nozīmīgākajiem sabiedrotajiem,» sacīja Dž. Bušs, piebilstot, ka sāks ar Izraēlu.
Var atkārtoties duelis
Dž. Bušs jau vairākus mēnešus pirms kandidatūras izziņošanas vēlētāju aptaujās bija populārākais no iespējamajiem Republikāņu partijas nominantiem prezidenta vēlēšanās. Pagājušajā nedēļā par viņu bija gatavi balsot 11% republikāņu atbalstītāju, liecina Reuters un Ipsos veiktā aptauja.
Tomēr tālu neatpaliek citi pretendenti, piemēram, senators no Kentuki štata Rends Pols (9,6%), bijušais Arkanzasas štata gubernators Maiks Hakabijs (7,9%), arī Viskonsinas štata gubernators Skots Vokers, kurš pagaidām nav izvirzījis savu kandidatūru.
Kopš 2009. gada valdošās Demokrātu partijas iekšienē neapšaubāma favorīte uz nomināciju 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās ir bijusī valsts sekretāre H. Klintone. Pagājušajā nedēļā gatavību balsot par viņu pauduši 36,2% Demokrātu partijas atbalstītāju.
Ja Dž. Bušs un H. Klintone nopelnīs savu partiju nomināciju nākamā gada novembrī paredzētajās vēlēšanās, tad tā būs otrā reize, kad par ASV prezidenta krēslu cīnīsies Klintons un Bušs. 1992. gadā H. Klintones vīrs Bils sacentās ar Dž. Buša tēvu.