Internetu mēs lietojam ne vien datoros un planšetēs, bet arvien vairāk arī viedtālruņos. To lietotāju skaits pie mums ik gadu pieaug, un nu jau tos izmanto arī skolēni un pensionāri. Latvijā no desmit pārdotajiem mobilajiem telefoniem seši septiņi ir tieši viedtālruņi, un no visiem mobilo tālruņu lietotājiem jau aptuveni 60% dod priekšroku viedtālruņiem.
Steidzīgajā laikmetā mums ir svarīgi informāciju saņemt uzreiz, tāpēc arvien lielāka nozīme ir internetam tālrunī, kā arī interneta pieslēguma ātrumam. Viedtālrunī, kas sāk aizstāt datoru, meklējam informāciju, veicam pirkumus, izmantojam to kā navigācijas sistēmu un spēlējam spēles.
Pētījumi rāda, ka 66% viedtālruņu īpašnieku ar savas ierīces palīdzību meklējuši kādu atrašanās vietu, 57% - kādas iestādes darba laiku, 44% - salīdzinājuši cenas produktiem un pakalpojumiem, lai atrastu īpašo akcijas cenu.
Telefonos slēpjas desmitiem dažādu aplikāciju, ko cilvēki izmanto un ir izvēlējušies, lai viedtālruni padarītu pēc iespējas funkcionālāku un konkrētā cilvēka vajadzībām atbilstošāku.
Aplikācijas piedāvā skaitīt kalorijas, mēra noietos kilometrus, atpazīst dziesmas, ļauj salīdzināt taksometra kompāniju cenas un tamlīdzīgi. Uzņēmums, kas grib nodot informāciju potenciālajam klientam, var izmantot visvienkāršāko un vistiešāko iespēju - aplikāciju.
Lai nodotu ziņojumus - informāciju, kas patērētājam varētu būt nepieciešama un interesanta konkrētajā mirklī un vietā -, var palīdzēt mikrolokācijas tehnoloģijas iBeacon raidītāji. Baltijā šos iBeacon raidītājus, kas ir Apple industrijas ražojums, varam iepazīt caur aplikāciju KNOQ.
Arvien biežāk informāciju par akcijām, speciālo cenu piedāvājumiem saņemam īsziņas formātā un e-pastā, informācija it kā uzrunā tieši mūs, bet nekad nav zināms, kur mēs atrodamies. Informāciju varam aizmirst un neizmantot iespēju, ja jāveic lielāks attālums līdz veikalam, kurā ir atlaides.
Piemēram, sabiedrisko ēku - muzeju un galeriju - apmeklētāju ieguvums ir tas, ka ziņojums automātiski tiek tulkots atkarībā no viedtālruņa uzstādījumu valodas. Ziņojumu automātiski tulko Google tulkotājs, un, lai atvieglotu objektu aprakstu saprašanu, tas tiek nodrošināts 36 valodās.
Mums visiem ir brīva izvēle - saņemt informāciju vai ne, šajā gadījumā - atstājot konkrētā raidītāja uztveršanas zonu. Ja vēlamies, ziņojums automātiski tiek dzēsts un neaizņem vietu mūsu viedtālrunī. Taču svarīgākais, ka mūsdienu tehnoloģijas spēj apgādāt cilvēku ar nepieciešamo informāciju, lai viņš varētu izdarīt izvēli, kas būtu apzināta un informācijā pamatota.
* Aplikācijas KNOQ līdzīpašnieks Baltijā