Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Vieniem atstāj, citiem atņem

Plašu rezonansi izraisījis valdības otrdien pieņemtais lēmums piecām Kultūras ministrijas kapitālsabiedrībām ļaut paturēt 90% no peļņas, vienlaikus šādu iespēju liedzot četrām citām. Pārresoru koordinācijas centra (PKC) vadītājs Pēteris Vilks, uz kura iestādes aprēķinu pamata lēmums tika pieņemts, nepiekrīt kultūras ministres Daces Melbārdes teiktajam, ka šis ir signāls, ka teātriem, operai, orķestriem nevajag censties piesaistīt ziedojumus un papildu finansējumu.

Visskaļāk pret notikušo iebilst Latvijas Nacionālā opera un balets, kura valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš bija sasaucis preses konferenci un nosauca šo faktu par bezprecedenta skandālu. Bezprecedenta šī situācija ir arī tāpēc, ka nevienu gadu kultūras iestādēm šādi peļņas rādītāji nav bijuši.

Lēmumu sauc par nepareizu

«Pats uzstādījums, ka kultūras institūcijas tiek pielīdzinātas lielajām kapitālsabiedrībām ar daudzu miljonu eiro apgrozījumu, nav pareizs. Kultūras institūcijām ir ilgos gados uzkrājušās akūtas problēmas, kas saistītas gan ar ēku, gan tehniskā aprīkojuma un mūzikas instrumentu stāvokli, un šīs iestādes būtu pelnījušas problēmas atrisināt ar nopelnītajiem līdzekļiem, jo no valsts budžeta to nav iespējams nodrošināt,» izplatītā paziņojumā vakar uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde (NA). Viņa arī uzskata, ka šajā gadījumā nav runa tikai par valsts budžetu, bet arī par sabiedrisko labumu. «Ko izglābs Leļļu teātrim neatvēlētie desmit tūkstoši eiro, par kuriem mūsu bērniem varētu iegādāties jaunus krēslus, vai JRT peļņa, kas ļautu iegādāties jaunu transportlīdzekli viesizrāžu nodrošināšanai Latvijas reģionos? Tas principiāli neglābs budžetu, tikai apliecina nevienlīdzīgu attieksmi pret dažādām nozarēm. Visi tie darbi, kuru īstenošanai kultūras iestādes bija iecerējušas izmantot savu peļņas daļu, būs jādara tik un tā, taču nu jau tas notiks uz mākslinieciskās kvalitātes un cilvēku rēķina,» izteicās D. Melbārde. Otrdienas valdības sēdē viņa atgādināja, ka peļņa kultūras kapitālsabiedrībām nebija prognozēta, bet tā gūta, lielākoties sekmīgi strādājot ar ziedotājiem vai starptautiskiem projektiem.

Ministres teiktais aktualizēja arī citas problēmas nozarē, kas joprojām nav atrisinātas - piemēram, vairāk nekā puse mūziķu valsts finansētajos kolektīvos spēlē savus instrumentus, par ko Kultūras ministrija saņēmusi protesta vēstuli no arodbiedrības. Novirzot daļu peļņas, šo jautājumu var sākt risināt. Nacionālais simfoniskais orķestris un Liepājas Simfoniskais orķestris gan ir to kapitālsabiedrību skaitā, kam peļņu atļāva paturēt.

Ko teikt sponsoriem

Tieši mūzikas instrumentu iegādei piesaistītā nauda pēc to iekļaušanas pamatlīdzekļos ir veidojusi to grāmatvedisko peļņu, kas tagad jāpārskaita valstij, faktiski nopērkot šos instrumentus vēlreiz, uzsver Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs Zigmars Liepiņš. Dzēlīgi komentējot valdības lēmumu, Z. Liepiņš konstatēja: «Man būtu jābūt lepnam, bet nepamet sajūta, ka mūs nodeva.» Pārņemot operas vadību ar finanšu deficītu un saņemot naudu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, valdība brīdinājusi, ka nākamās reizes nebūs. Vairāki valdības pārstāvji, pēc Z. Liepiņa teiktā, ir redzējuši, kādā stāvoklī ir pagalms, kurā dekorācijas stāv dubļos un sniegā, un ir arī informēti, ka strādniekiem bez pacēlāja tās ar rokām jānogādā uz skatuves, taču šim pacēlājam domātā peļņas daļa tagad operai atstāta netiks. Z. Liepiņš asus vārdus veltīja arī Pārresoru koordinācijas centram, kura pārstāvjus viņš nepazīstot: «Viņi vērtē operu kā uzņēmumu un vērtē, vai ir likviditāte. Vērtē mūs kā komerciālu vienību, un pēc likuma tā arī sanāk. Uz mums attiecas divi likumi. Pirmajā, kas tieši nosaka Latvijas Nacionālās operas un baleta darbību, nav ne vārda par komercdarbību, bet Komerclikums nosaka, ka peļņa jāatdod valstij.»

Tas, kas satrauc Z. Liepiņu, ir turpmākā sadarbība ar sponsoriem, par piemēru minot Kirovu Lipmanu: «Viņš kā normāls biznesmenis man pateiks - es tev palīdzēšu, bet tu jau to naudu pēc tam atdosi valstij!» Tāpat operas vadītājs arī uzskata, ka kultūras iestāžu sašķirošana tajos, kam peļņu atstāj, un tajos, kam ne, saistīta ar politiskām interesēm, lielā mērā ar partijas Vienotība pārstāvjiem. Neizpratni Z. Liepiņš pauda arī par valdības iepriekš pieņemtajiem lēmumiem atstāt a/s Latvijas dzelzceļš 8,78 miljonus eiro no kopējās 10,7 miljonu eiro peļņas, tāpat dividendes šogad nebija jāmaksā Ceļu satiksmes drošības direkcijai (CSDD), va/s Latvijas Gaisa satiksme un Starptautiskajai lidostai Rīga. Tiesa, jau valdības sēdē izskanēja arguments, ka, piemēram, CSDD gadījumā nauda tika novirzīta fotoradaru iegādei, kas ir neatliekams drošības jautājums, savukārt ir arī tādi uzņēmumi, kuru dividenžu izmantošanu nosaka ES regulas. Tajā pašā valdības sēdē gan veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) neslēpa, ka prasīs slimnīcu peļņu arī atstāt pašu slimnīcu rīcībā.

Par to, ka radusies situācija nemotivēs aktīvi piesaistīt privātu ziedotāju līdzekļus, izteikušies arī citu kultūras iestāžu vadītāji. Savukārt Latvijas Leļļu teātra valdes priekšsēdētājs Vilnis Beķeris Dienai atzina, ka Kultūras ministrija vienmēr atbalsta naudas izmantošanu teātra pamatlīdzekļu iegādei, un skatītāju zāles krēsli ir tik sliktā stāvoklī, ka šo problēmu nāksies risināt citādā veidā: «Investīciju programmās tie ir, bet, vai tas realizēsies, mēs nezinām.»

Diez vai radikāli atšķirsies

Spēkā esošie normatīvie akti paredz, ka 90% peļņas ir jāatdod valstij, un, ja to grib mainīt, jāmaina sistēma kopumā, Dienai norādīja Ministru prezidentes preses sekretāre Aiva Rozenberga. Pēc viņas teiktā, Pārresoru koordinācijas centrs šobrīd strādā pie sistēmas pilnveidošanas. Savukārt PKC vadītājs P. Vilks Dienai atzina, ka valdība, pieņemot lēmumu, ir balstījusies uz spēkā esošajiem Ministru kabineta noteikumiem, kas skaidri pasaka, ka izņēmumus pieļauj tikai tajos gadījumos, kad uzņēmumiem ir problēmas ar finansiālo ilgtspēju. «Jebkurā gadījumā tas ir politisks lēmums,» atzina P. Vilks. Līdz 1. oktobrim tiks izstrādāti jauni noteikumi, taču tie, visticamāk, radikāli neatšķirsies no esošajiem. No kultūras kapitālsabiedrībām tiks prasīta trīs gadu stratēģija, kurā jāizvirza finanšu un nefinanšu mērķi. «Nepiekrītu apgalvojumam, ka šāds lēmums motivē strādāt bez peļņas. Kapitāldaļu turētāja uzdevums ir izvirzīt mērķus, un valde ir atbildīga par to sasniegšanu,» izteicās P. Vilks, komentējot arī Z. Liepiņa izteikumu, ka šis ir bezprecedenta gadījums. «Bezprecedenta gadījums drīzāk ir tas, ka valde apstrīd valdības lēmumu. Budžeta situācija ir ļoti, ļoti saspringta,» norādīja P. Vilks.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Valdības lēmums

Dividendes atļauj paturēt
5Rīgas cirkam - 127 423 eiro materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai un ugunsgrēka seku likvidācijai.
5Liepājas Simfoniskajam orķestrim - 23 311 eiro jaunu darba telpu iekārtošanai koncertzālē Lielais dzintars, kā arī pārvākšanās procesam. Par atlikušo summu plānots veikt mūzikas instrumentu aizvietošanu pret jauniem.
5Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim - 4580 eiro mūzikas instrumentiem.
5Valmieras Drāmas teātrim - 2398 eiro Lielās zāles skatuves rekonstrukcijai.
5Daugavpils teātrim - 27 251 eiro gaismas aparatūras iegādei.

Dividendes neļauj paturēt
5SIA Latvijas koncerti - 37 737 eiro informācijas tehnoloģiju infrastruktūras atjaunošanai.
5Nacionālā opera un balets - 113 840 eiro ēkas pagalma izbūves finansēšanai.
5Leļļu teātris - 10 369 eiro Lielās zāles krēslu nomaiņai.
5Jaunais Rīgas teātris - 24 576 eiro jaunas automašīnas iegādei.
Avots: Kultūras ministrija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?