«Francija draudēja apturēt Austrumu partnerības iniciatīvu, ja zviedri un visi pārējie nepiekristu atsākt «ierasto biznesu» ar Maskavu, neatsākot ES un Krievijas sarunas,» vēsta vietnes WikiLeaks publicētais 2008. gada novembra ziņojums no ASV Stokholmas vēstniecības.
Pēc tam kad sarunas par ES un Krievijas sadarbības līgumu tika atsāktas, Zviedrijai un Polijai, kas ir galvenās Austrumu partnerības iniciatīvas veidotājas, tikusi dota zaļā gaisma projekta virzībai.
Kā vēsta WikiLeaks iepriekš publicētie ziņojumi, Krievijas un Gruzijas konflikta gaitā Francija izvairījusies kritizēt Krieviju, uzsverot, ka tas negatīvi ietekmētu diplomātu darbu. Tomēr arī Vācija un Itālija paudušas bažas, ka ES reakcija pret Krievijas iebrukumu esot pārāk barga.
ES Austrumu partnerības programmā, kuru apstiprināja 2009. gadā, iekļauta Armēnija, Azerbaidžāna, Baltkrievija, Moldova, Ukraina un Gruzija.
Tās mērķis ir paplašināt politisko sadarbību, atvieglot šo valstu pilsoņu ieceļošanu ES. Pozitīvas sadarbības gadījumā paredzēts izveidot kopīgu brīvās tirdzniecības zonu.