Nav vakcīnas un zāļu
Pasaules Veselības organizācija (PVO) šonedēļ brīdināja, ka Zikas vīruss var izplatīties gandrīz visās Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas valstīs. Līdz šim saslimšana ar to konstatēta vismaz 21 no 55 Karību jūras, Dienvidamerikas un Ziemeļamerikas valstīm. Slimību pārnēsājošie odi Aedes aegypti neesot sastopami tikai divās reģiona valstīs - Kanādā un Čīlē.
Vīruss pirmo reizi tika konstatēts 1947. gadā pērtiķiem Āfrikas valsts Ugandas tropu mežos. Nopietni slimības uzliesmojumi cilvēku vidū netika konstatēti līdz 2013. gadam. Ļoti iespējams, ka Zikas vīrusu Amerikā 2014. gada nogalē nogādāja inficēts ceļotājs, kuru sakoda ods, kas slimību pārnesa uz citiem cilvēkiem.
PVO straujo infekcijas izplatīšanos Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā saista ar faktu, ka reģiona iedzīvotāji iepriekš nebija saskārušies ar Zikas vīrusu, tādēļ viņiem nebija izstrādājusies dabiskā imunitāte pret slimību. To veicina arī lielais skaits odu, kas pārnēsā slimību, vēsta raidsabiedrība BBC.
Pašlaik nav izstrādāta vakcīna pret Zikas vīrusu un nav medikamentu inficēto ārstēšanai, jo 80% saslimušo neparādās nekādi simptomi. Tiem, kam parādās vīrusa simptomi, ārsti iesaka dzert daudz ūdens un lietot paracetamolu ražotāju ieteiktajās devās.
PVO norādījusi, ka efektīvākais veids, kā izvairīties no saslimšanas, ir neuzturēties stāvošu ūdeņu tuvumā, kur vairojas odi, kā arī izmantot odu atbaidīšanas līdzekļus, durvis un logus aizklāt ar aizsargtīkliem.
Sievietes lēmums
Vīruss vissmagāk skāris Brazīliju, kur pirmie saslimšanas gadījumi tika konstatēti pagājušā gada maijā. Tur kopš oktobra pasaulē nākuši gandrīz 4000 bērnu, kuriem konstatēta mikrocefālija. Tā ir patoloģija, kuras raksturīgākās iezīmes ir ļoti mazs galvaskauss un neattīstītas smadzenes.
Pernambuko štatā, kas ir viena no Zikas vīrusa visplašāk skartajām Brazīlijas daļām, pēdējo trīs mēnešu laikā aptuveni diviem procentiem jaundzimušo konstatēta mikrocefālija, vēsta ziņu aģentūra Reuters.
Brazīlijas Veselības ministrija paziņojusi, ka Zikas vīruss ir saistīts ar netipiski daudzajiem mikrocefālijas gadījumiem valstī. PVO ģenerāldirektore Margareta Čana gan norādījusi, ka pagaidām nav pierādīta tieša saistība starp inficēšanos ar Zikas vīrusu grūtniecības laikā un mikrocefāliju, tomēr piebilda, ka netiešie pierādījumi ir «ļoti satraucoši».
Arī ASV piederošajās Havaju salās nesen kādai sievietei pasaulē nācis bērniņš, kuram konstatēts samazināts galvaskauss. ASV Slimību kontroles un novēršanas centrs apstiprinājis, ka jaundzimušais ir bijis inficēts ar Zikas vīrusu. «Māte, visticamāk, bija inficējusies ar Zikas vīrusu laikā, kad 2015. gada maijā uzturējās Brazīlijā. Mazulis inficējās dzemdē,» centra paziņojumu citē telekanāls CNN.
Kolumbijas, Ekvadoras, Salvadoras un Jamaikas varasiestādes mudinājušas sievietes nepalikt stāvoklī, kamēr būs noskaidrots, vai Zikas vīrusam ir saistība ar mikrocefāliju. Panamerikas Veselības organizācija paziņojusi, ka «lēmums par grūtniecības novilcināšanu jāpieņem sievietei, konsultējoties ar partneri un savu ārstu».
Šovasar Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro norisināsies olimpiskās spēles, kas nozīmē vairāku miljonu ārvalstnieku ierašanos. Pagaidām ir grūti prognozēt, kāds būs Zikas vīrusa epidēmijas apmērs Riodežaneiro apkaimē spēļu norises laikā.
Varasiestādes norāda, ka augustā un septembrī, kad norisināsies sporta forums, Brazīlijā būs iestājusies ziema un klimatam vajadzētu būt relatīvi vēsākam un sausākam, tādēļ varētu būt samazinājusies odu aktivitāte.