ZeroAccess tīklā, kas tiek dēvēts arī par Sirefef botnetu, globāli iesaistīti vairāk nekā divi miljoni datoru, kas darbojas ar Windows operētājsistēmu un kas inficēti ar Trojas zirga tipa datorvīrusu.
Datorvīrusu sistēma pārņem meklējumus sistēmās Google, Bing un Yahoo, un pāradresē meklējumu rezultātus uz inficētām vietnēm, lai ievietotu datoros ar ļaunprātīgām programmām, nozagtu konfidenciālu datorlietotāja informāciju vai pelnītu naudu, ģenerējot interneta reklāmu fiktīvus skatījumus.
Plašā starptautiskā koordinētā operācijā iesaistīta Microsoft un vēl vairākas tehnoloģiju industrijas kompānijas, ASV Federālā izmeklēšanas birojs, Eiropola Eiropas Kibernoziegumu apkarošanas centrs (EC3), kā arī Latvijas, Vācijas, Luksemburgas, Šveices un Nīderlandes policijas kibernoziegumu apkarošanas nodaļas, paziņoja Eiropols.
Pēc Microsoft aplēsēm reklāmu fiktīvo skatījumu apmaksa un nozagtais datu plūsmas apjoms reklāmas industrijai ik mēnesi nodara zaudējumus aptuveni 2,7 miljonu dolāru (1,39 miljonu latu) apmērā.
"ZeroAccess izmanto visas lielākās meklēšanas sistēmas un rīkus, tostarp Google, Bing un Yahoo," norādīja Microsoft digitālo noziegumu vienības pārstāvis Ričards Domingess Boskovičs.
"ZeroAccess ir viens no šā brīža spēcīgākajiem un izturīgākajiem botnetiem, kas izstrādāts, lai izturētu centienus apturēt tā darbību un paļaujas uz sadrumstalotu infrastruktūru, kas ļauj kibernoziedzniekiem attālināt kontrolēt botnetu caur desmitiem tūkstošiem datoru," skaidroja eksperts.
Ar ZeroAccess tīklā iesaistītie datori visbiežāk inficēti caur interneta vietnēm, kurās apslēptas ļaundabīgas programmas.
Tā kā ZeroAccess botnets ir ļoti sarežģīts hakeru tīkls, datordrošības eksperti cer, ka koordinētā operācija būtiski traucēs ļaundabīgā tīkla darbību, taču nav gaidāms, ka izdosies to pilnībā iznīdēt.
Microsoft aicina datorlietotājus, kuru datoros ir Windows operētājsistēmu, iepazīties kompānijas informāciju vīrusa izdzēšanai "support.microsoft.com/botnets".
Kā iepriekš ziņoja biznesa portāls Nozare.lv, pirms dažiem mēnešiem apjomīgu kampaņu pret ZeroAccess izvērta arī antivīrusu kompānija Symantec, apturot darbību aptuveni pusmiljonam inficētu datoru.