Māksla un disciplīna
«Mums vēl ir vairāki frīlanseri,» stāsta Eva un piebilst, ka, uzņēmumam attīstoties, štata darbinieku skaits pieaugs. Tulkojumā no angļu valodas vārds freelancer apzīmē ārštata darbinieku, kam algu maksā atkarībā no padarītā un kas strādā ārpus biroja. Šāds nodarbinātības veids ir plaši izplatīts radošās profesijās. «Ar frīlanseriem ir jāmāk strādāt, tas nav viegli. Tur ir jābūt lielai disciplīnai - programmēšana ir radoša un tajā pašā laikā ļoti eksakta profesija. Tā nu ir, ka visiem lielajiem māksliniekiem piemīt savi niķi un stiķi. Man ir jāprot šos cilvēkus motivēt,» stāsta Eva. Neraugoties uz iepriekšējo pieredzi vadošā amatā Swedbank IT nodaļā, viņa aizrautīgi apmeklē uzņēmumu vadībai veltītus seminārus un pēta citu IT uzņēmumu pieredzi ātrā un efektīvā programmatūras izstrādē. «Šobrīd ieviešam Agile programmatūras izstrādes metodiku. Tā ļauj strādāt ciešā kontaktā ar pasūtītāju, viņa vajadzībām un vēlmēm, būt elastīgiem attiecībā uz izmaiņām pasūtījumā.» Evas IT Sapiens nodarbojas ar uzņēmumu vadības sistēmu izstrādi, kuru pamatā ir atvērtā koda bezmaksas programmatūra CRM/ERP, kas tiek pielāgota katra klienta vajadzībai. Firmai ir klienti gan Latvijā, gan arī ārvalstīs - Meksikā un Kanādā.
Eva uzsver, ka programmētāju laiks ir ļoti dārgs resurss, tāpēc tas jāizmanto pilnībā. «Mana pieredze rāda, ka viens labs programmētājs paveic tik, cik trīs viduvēji programmētāji. IT biznesā nevainojams kods ir svarīgs - programma darbojas ātrāk un ir efektīvāka, turklāt tāds kods būs saprotams jebkuram citam programmētājam, kam var nākties to pamainīt atkarībā no pasūtītāja vēlmēm. Svarīgi ir ne tikai tas, cik darbinieks labi programmē, viņam arī jāpārzina nozare, jo daudzi risinājumi ir pieejami jau gatavi un ritenis vienmēr nav jāizgudro,» Eva stāsta.
Mentorings ir emocijas
Šā gada sākumā Eva pieteicās sieviešu uzņēmēju biedrības Līdere izsludinātajā mentoringa programmā. Mentorings nozīmē pieredzes apmaiņu starp pieredzējušu un jaunu uzņēmēju. Tās nav tikai atbildes uz iesācēju interesējošiem jautājumiem, mentorings nozīmē pastāvīgu komunikāciju starp mentoru un viņa protežē. Atlases rezultātā par Evas mentoru kļuva uzņēmējs Normunds Čiževskis. Viņa uzņēmums Bizpro jau vairāk nekā 10 gadu nodarbojas ar biznesa konsultāciju sniegšanu, specializējoties Eiropas fondu finansētu projektu un to pieteikumu izstrādē. Bizpro klienti ir gan privāti uzņēmumi, gan arī publiskais sektors.
«Mentoringa projektā iesaistījos, jo mans uzņēmums pašlaik atrodas tādā stabilas attīstības plato. Nav strauja kāpuma, tomēr es to negribētu saukt par rutīnu, jo projekti, ar ko strādāju, ir ļoti interesanti. Ko man sniedz dalība mentoru kustībā? Piedaloties šajā programmā, es jūtos par 10 gadiem jaunāks, jo Evas uzņēmums patlaban uzņem apgriezienus, un tas ir ļoti aizraujoši, tas arī man sniedz daudz labu domu un vērtīgu emociju,» N. Čiževskis komentē savu izvēli kļūt par mentoru.
Biznesa sarunu labirints
Eva stāsta, ka lielākais ieguvums, ko viņa jau saņēmusi no sava mentora, ir palīdzība biznesa pārrunu vadīšanā. «Mēs sadarbojamies trīs mēnešus, tiekamies vismaz divas reizes mēnesī. Ja man ir nepieciešams padoms, es Normundam zvanu. Visvairāk viņš man ir palīdzējis, mācot, kā pareizi risināt biznesa sarunas. Tas ir labirints ar daudzām viltībām, pastāvot uz savu, vienlaikus jājūt arī smalkais, plānais kompromisa ledus, lai neaizbaidītu klientu,» Eva saka.
Normunds atklāj, ka uzņēmējdarbībā, tāpat kā jebkurā jomā, liela nozīme ir cilvēka raksturam: «Ir uzņēmēji, kuriem vajag nepārtrauktu attīstību, startu, uzņēmuma palaišanas adrenalīnu. Tikko sākas rutīna un ikdienas pelēkais darbs, šādam cilvēkam sāk zust interese un viņš vēlas sākt nākamo biznesu, bet iepriekšējo - pārdot. Ir arī tādi cilvēki, kas var gadu desmitiem mierīgi strādāt un nesatraukties, kam šis stress un asās emocijas nav vajadzīgas. Es vēl neesmu sapratis, pie kura tipa pieder Eva, bet to mēs redzēsim, kad IT Sapiens attīstības līkne kļūs lineārāka,» N. Čiževskis paredz tālāko.
*Šonedēļ Diena.lv visvairāk portāla lasītāju balsu nominācijā Perspektīvākais starts