SIA “eLizings.lv” vadītājs Aleksandrs Šmatčenko atzīmē, ka bieži cilvēki pievērš uzmanību nebūtiskām detaļām, piemēram, ikdienā salīdzinot, kurā veikalā iespējams iegādāties lētākos griķus vai makaronus, taču svētku laikā nespēj saglabāt vēsu prātu un dāvanām iztērē ļoti lielas naudas summas. “Aizņemoties naudu preču un pakalpojumu, tajā skaitā dāvanu iegādei, pirmkārt, vienmēr vajadzētu atcerēties par to, ka šo naudu vēlāk vajadzēs atmaksāt. Šī iemesla dēļ mēs iesakām aizņemties gudri un atbildīgi, neuzticoties tikai reklāmām vai pirmajam piedāvājumam. Turklāt jāatceras, ka šādas, ilgtermiņā, iespējams, neizdevīgas izvēles, klientus mudina veikt arī tirgotāji, kas, pārdodot kādu preci uz nomaksu, nereti cilvēkus iepazīstina tikai ar vienu iespēju, kā naudu aizņemties. Tā vietā mēs aicinām izvērtēt visus piedāvājumus, izvēloties sev piemērotāko,” teic A.Šmatčenko, uzsverot, ka ir vairāki veidi, kā svētku laikā saglabāt vēsu prātu un naudu neaizņemties vai aizņemties gudri.
1.Izvērtē savu budžetu!
Pirmkārt, ir jāsaprot, kādi ir tavi ienākumi un izdevumi. Nedrīkstētu aizmirst, ka arī svētku laiks nav izņēmums, un rēķini jāturpina maksāt gan decembrī, gan arī pēc tam. Sastādi sarakstu ar potenciālajiem papildus izdevumiem svētkiem un mēģini saprast, cik lielu summu realitātē vari atvēlēt dāvanām un citām pozīcijām. Ja saproti, ka naudu nepieciešams aizņemties, izvērtē vairākus aizdevējus! Patērētāju tiesību aizsardzības centra pirms pāris gadiem veiktās aptaujas dati liecina, ka naudu svētku tēriņiem Latvijā mēdz aizņemties ap 18% iedzīvotāju, tostarp pamatā naudu svētku tēriņiem aizņemas cilvēki ar zemiem ienākumiem. Lielākoties jeb 35% gadījumu svētku vajadzībām iedzīvotāji mēdz aizņemties summu no 51 līdz 100 eiro.
2.Seko līdzi izdevumiem!
Gan ikdienā, gan svētkos būtiski ne tikai izvērtēt savus ienākumus un izdevumus, bet arī sekot tiem līdzi! Bieži vien cilvēki budžetā kādai konkrētai precei vai pakalpojumam ierēķina vienu summu, bet tā vietā realitātē tā maksā vairāk. Tādā veidā vari nonākt situācijā, kad esi savu budžetu pārtrērējis, tāpēc, iegādājoties preces un pakalpojumus, neaizmirsti ņemt vērā reālo cenu un mēģini budžetu samazināt, ietaupot kādā citā pozīcijā! Gemius Latvijā veiktās aptaujas dati liecina, ka 2023. gadā 41% respondentu Ziemassvētku dāvanām plānoja tērēt līdz 100 eiro. Pasaules līmenī tēriņi gan ir ievērojami lielāki. “Worldremit” dati liecina, ka visvairāk naudas Ziemassvētku svinībām tērē Kanādā - 1622 eiro, no kuriem 893 eiro paredzēti tikai dāvanām. Otrajā vietā pasaulē ierindojas Vācija, kur viena mājsaimniecība Ziemassvētku laikā iztērē ap 1560 eiro, bet trešajā vietā ar 1122 eiro Ziemassvētku budžetā ierindojas Austrālija.
3.Salīdzini cenas un aizņemies gudri!
Dažādu preču un pakalpojumu cenas pie dažādiem tirgotājiem var būtiski atšķirties, tāpēc, pirms veic pirkumu, izvērtē vairākus piedāvājumus! Mūsdienās tiešsaistē pieejami daudzi un dažādi rīki, kas palīdz veikt cenu salīdzināšanu, turklāt šis ieteikums attiecas ne tikai uz tirgotājiem, bet arī aizdevējiem. Ja izlem kādu preci iegādāties uz nomaksu, neizvēlies pirmo aizdevēju, bet tā vietā - iepazīsties arī ar citiem piedāvājumiem. Iespējams, tirgotāja piedāvātais aizdevējs sākotnēji šķitīs vienkāršākā opcija, taču ilgtermiņā, tas var izmaksāt krietni dārgāk!
4.Organizē dāvanu loteriju!
Pērkot dāvanas visiem draugiem un ģimenes locekļiem, to kopsumma galu galā var veidot pamatīgu robu mājsaimniecības budžetā, taču tā vietā iespējams organizēt dāvanu loteriju vai grupu apdāvinšanos. To darot, nauda būs jātērē tikai vienai dāvanai, turklāt šādā veidā iespējams tikt pie vērtīgākām un pārdomātākām dāvanām, kas būs patiešām noderīgas, nevis vienkārši stāvēs plauktā. Dāvanu loterija, kā iespēja ietaupīt naudu, plaši izmantota arī ārzemēs. “Guardian Debt Relief” atzīst, ka “Secret Santa” jeb “Slepenais Ziemassvētku vecītis” ir lielisks veids, kā ar dāvanām iepriecināt savus tuviniekus, vienlaikus ievērojami neiztukšojot bankas kontu. “Secret Santa” koncepts sevī ietver dāvanas iegādi tikai vienai personai no draugu vai ģimenes loka, kura parasti tiek izlozēta.
5. Radi pats vai apsver “second hand” dāvanu iespējas!
Radot dāvanu paša rokām, tai iespējams pievienot lielāku vērtību. Izgatavojot personalizētas dāvanas, noteikti būtu vērts padomāt arī par to, lai tām būtu arī kāds pielietojums. Mūsdienās arvien mazāk tiek novērtētas vienkāršas skaistumlietas, kas tikai rotā kādu plauktu un krāj putekļus, tāpēc radi kaut ko tādu, ko iespējams izmantot. Pašcepti cepumi, ievārījums vai kāds dzēriens - tās noteikti būs lietas, kas noderēs ikvienam. Tāpat, lai Ziemassvētku laikā ietaupītu, apsver arī “second hand” dāvanu iespējas. “DCMN” veiktais pētījums 2024. gada oktobrī liecina, ka pasaulē aptuveni 60% cilvēku ir gatavi gan dāvināt, gan saņemt lietotas dāvanas. Tāpat gandrīz puse respondentu uzskata, ka negatīvie stereotipi saistībā ar lietotu dāvanu dāvināšanu tuvāko gadu izzudīs un šī tendence kļūs populāra ne tikai taupīgo un “vintage” dāvanu cienītāju lokā, bet arī sabiedrībā kopumā.