Patlaban Krājbankas kopējā aktīvu vērtība ir 370 miljoni latu, tostarp kredītportfelis ir 231 miljonu latu vērts, ieguldījumi nekustamajos īpašumos - aptuveni 25 miljoni latu un ieguldījumi radniecīgajos uzņēmumos - aptuveni 15 miljoni latu.
Patlaban Krājbankai ir aptuveni 17 300 kredītņēmēju.
Jurcāns trešdien sacīja, ka jau sāktas darbības, lai šo kredītportfeli varētu pārdot, tostarp sāktas konsultācijas ar potenciālajiem kredītportfeļa pircējiem - kredītinstitūcijām un investīciju fondiem - par to, ka kredītportfeli varētu sadalīt mazākos un pircējiem pievilcīgākos portfeļos, lai nodrošinātu maksimāli lielāku pircēju interesi un maksimāli augstu cenu izsolēs.
Jurcāns sacīja, ka kredītportfelis tiks dalīts pēc tā, kā kredīti tiek maksāti, kā arī pēc tā, kādi ir kredītņēmēji.
"Aptuveni 56% bankas kredītņēmēju, kas naudas izteiksmē ir 38% no kopējā kredīta apjoma, pilda savas parādsaistības bez kavēšanās, bet 28% kredītņēmēju jeb 20,5% no kopējā kredītu atlikuma naudas izteiksmē kavē savus maksājumus ilgāk par 180 dienām," skaidroja Jurcāns.
Viņš piebilda, ka administrators jau ir vērsies pret negodprātīgajiem kredītņēmējiem ar visiem līgumā paredzētajiem līdzekļiem, lai nodrošinātu kredītu atmaksu un līdzekļu atgūšanu kreditoru interesēs.
"Tajā pašā laikā esam atvērti konstruktīvām sarunām un pieņemamu risinājumu meklējumiem ar tiem godprātīgajiem aizņēmējiem, kam radušās kredītu atmaksas grūtības, vai kas vēlētos savas saistības pārfinansēt citā kredītiestādē," norādīja Jurcāns.
Jurcāns norādīja, ka administrators ir apbēdināts par to, ka bankas bankrota sākšana iekavējās par aptuveni diviem mēnešiem, jo šīs kavēšanās dēļ dažu bankas aktīvu vērtība ievērojami samazinājās, bet daži aktīvi vairs nebija glābjami.
Jautāts, kādi ir bankas aktīvu zaudējumi kavēšanās dēļ, Jurcāns konkrētu summu nevarēja nosaukt, jo tādi aprēķini nav veikti. "Kā konkrētu piemēru varu minēt apdrošināšanas sabiedrību LKB Life, kas bija dzīvotspējīgs uzņēmums un atgūstams aktīvs, taču bankrota procedūras sākšanas kavēšanās dēļ LKB Life vairs nebija glābjama, un patlaban ir sākta šī apdrošinātāja likvidācija," sacīja Jurcāns.
Viņš piebilda, ka arī tāda bankas aktīva kā ieguldījumu brokeru sabiedrības Renesource Capital finanšu situācija strauji pasliktinās, tāpēc novilcināt šī aktīva pārdošanu vairs nav iespējams un izsole notikšot jau tuvākajā laikā, visticamāk, maija beigās.
Viņš piebilda, ka patlaban Krājbankas saistības pret kreditoriem ir 336 miljonu latu pret Noguldījumu garantiju fondu un 203 miljonu latu saistības pret 438 noguldītājiem, kuru noguldījumi pārsniedza likumā garantētos 100 000 eiro jeb 70 000 latu.
Trīs dienu laikā pēc tiesas lēmuma par bankrota procedūras sākšanu, visticamāk, piektdien, 11.maijā, saskaņā ar Kredītiestāžu likuma 186.pantu, administrators publicēs paziņojumu par bankrota procedūras sākšanu laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un citos izdevumos, aicinot kreditorus trīs mēnešu laikā no paziņojuma publicēšanas dienas pieteikt savus prasījumus.
Jautāts, vai tas, ka Noguldījumu garantiju fonda prasījumi pret Krājbanku sasniedz gandrīz visu atlikušo aktīvu vērtību, nozīmē, ka pārējiem kreditoriem gandrīz nav cerību atgūt savus līdzekļus, Jurcāns atbildēja noliedzoši.
"Patlaban es atturēšos prognozēt šīs iespējas, tomēr jāņem vērā, ka bankas bilancē patlaban nav iekļauti tie aptuveni 120 miljoni latu, kuri ir apķīlāti bankas korespondējošajos kontos. Darbs pie šīs naudas atgūšanas notiek un no tā, cik lielas summas izdosies atgūt, arī būs atkarīga kreditoru prasījumu apmierināšana," norādīja Jurcāns.
Tāpat patlaban sākts sagatavot citu bankas aktīvu izsoles, un, visticamāk, tās notiks tuvāko divu trīs mēnešu laikā. Izsolēs jāpārdod 21 bankas filiāle, kas atrodas tās īpašumā, no tām 14 ir Rīgā un Rīgas reģionā, septiņas - citur Latvijā. Tāpat bankas aktīvos ir 213 bankomāti, no tiem 65 ir demontēti, no atlikušajiem 148 aptuveni puse atrodas Rīgā un Rīgas reģionā.
"Visticamāk, ka izsoles būs vairākas, mēģinot atrast Latvijas finanšu tirgus dalībniekus, kuri būtu ieinteresēti tos iegādāties," sacīja Jurcāns.
Jau tuvāko divu, trīs nedēļu laikā notiks bankai piederošo 14 vieglo automašīnu un septiņu speciāli aprīkoto inkasācijas automašīnu izsoles, sacīja Jurcāns.
Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa 8.maijā nolēma sākt Krājbankas bankrotu. Lēmums nav pārsūdzams. Bankrotu lūdza sākt Krājbankas administrators - revīzijas kompāniju KPMG Baltics, kas secināja, ka neviens no četriem saņemtajiem bankas sanācijas priekšlikumiem nav praktiski realizējams. Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apstiprināja bankrota procedūru kā bankas maksātnespējas risinājumu.