Virzās pozitīvi
Vērtējot kopējo situāciju, SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis vērš uzmanību uz to, ka obilitātes rādītāji turpina atjaunoties, apliecinot pozitīvās tendences arī pasaules ekonomikā. Tomēr viņš uzsver, ka situācija nav vērtējama viennozīmīgi, uz ko norāda dati par pasaules aviācijas nozari augustā, kad lidojumu skaits salīdzinājumā ar atbilstošu mēnesi pagājušajā gadā esot sarucis par 26,7%. Tas norāda, ka Covid-19 ierobežošana nav notikusi tik veiksmīgi, kā iepriekš tika cerēts. ''Atkopšanos sāka bremzēt atjaunotie ierobežošanas pasākumi, kas ieviesti, piemēram, Francijā, Spānijā un Lielbritānijā. Globāli ierobežojumu pastiprināšanas tendence vēl nav atsākusies, bet pamazām uz to virzās. Pagaidām stress par Covid-19 skaita pieaugumu ir neliels, jo nav bijis saistīts ar strauju mirstības kāpumu. Ja mirstība saglabāsies zema, arī fokuss un aktualitāte varētu mainīties, ļaujot ātrāk dziedēt brūces,'' neviennozīmīgo situāciju komentē SEB bankas ekonomists.
Jautāts, vai ir pazīmes, ka pēdējo triju mēnešu laikā pasaules ekonomiskā situācija ir uzlabojusies, bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš atbild apstiprinoši. ''Līdzīgi kā Latvijā, arī pasaules ekonomikā kopumā kopš aprīļa ir redzami būtiski uzlabojumi. Uzņēmēju noskaņojums pasaules lielākajās ekonomikās ir atgriezies pozitīvajā teritorijā, patērētāji atkal tērē naudu un tirdzniecība daudzviet ir jau atkopusies, savukārt eksporta pasūtījumi rūpniecībā ir atguvušies no kritiena pavasarī un liecina par stabilizāciju pasaules tirdzniecībā. Galvenie pozitīvos procesus veicinošie faktori bija Covid-19 izplatības ierobežošana Eiropā, fiziskās distancēšanās pasākumu atcelšana, kā arī, protams, bezprecedenta monetārie un fiskālie stimulēšanas pasākumi,'' teic Citadeles tautsaimniecības speciālists.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 23. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!