Tiek lēsts, ka nākamgad, neraugoties uz valsts atbalsta programmām, Maltas ekonomikas izaugsme varētu ievērojami palēnināties, daudziem cilvēkiem radot mājokļa zaudēšanas un bezdarba risku, bet valstī kopumā izraisot kriminogēnās situācijas pasliktināšanos.
Plaukst piegāžu bizness
Ruds kaķis laiskojas saulītē uz citkārt pārpildītās Pačevilles galvenās ielas. Auto straume Covid-19 pandēmijas pieņemto ierobežojumu dēļ ir kļuvusi pavisam gausa. Ielās redzami galvenokārt tikai dažādi pārtikas piegādātāji, policijas automašīnas un neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas. Ir arī dažas privātpersonu automašīnas, ar kurām cilvēki no mājām steidz uz darbu, izvairoties izmantot sabiedrisko transportu. Tomēr manā apkaimē daudzi spēkrati nav izkustējušies no stāvvietas jau vairākas nedēļas, jo vairākums cilvēku rātni pašizolējas mājās un, ja arī strādā, tad attālināti. Nepilnu simt kilometru attālumā esošā Itālija maltiešu izpratnē ir teju ar roku sasniedzama, un Itālijai veltītajās televīzijas ziņās redzētie skati ar Covid-19 upuru zārkiem daudzus maltiešus ir šokējuši. Arī naudas sodi par pārkāpumiem Maltā ir bargi, un policijas kontrole – aktīva. Savukārt uzņēmējiem nākas domāt ne vien par veselību, bet arī par sava uzņēmuma izdzīvošanu un darbinieku perspektīvām. Pandēmija visus Maltas iemītniekus ir ierāvusi nebijušā izaicinājumā – liekas, esi iemaldījies dīvainā izdzīvošanas spēlē, kur ik dienu nonāc jaunā pārbaudījumu līmenī.
Aprīļa pirmajā pusē Maltā ir atvērti vien pirmās nepieciešamības preču veikali un aptiekas, savukārt marta sākumā infodēmijas viltus ziņu vilnis, kas vēlās sociālajos tīklos, mudināja izpirkt tukšus lielveikalu plauktus. Veikali dažiem kļūst par psiholoģisku patvērumu, kur nodrošināties ar pirmās nepieciešamības preču kalniem un ticēt, ka pasaulē vēl tomēr ir cilvēki un visi nav noslēpušies savos mājokļos.
Lai mazinātu inficēšanās risku, daudzi Maltas iedzīvotāji izmanto pārtikas piegādes pakalpojumus. Tos nodrošina pat nelieli piemājas veikaliņi – pārdevējam Whatsapp lietotnē tiek atsūtīta ziņa ar produktu sarakstu, un tos piegādā mājās. Dažos supermārketos piegāžu grafiki ir aizpildīti pat vairākas nedēļas uz priekšu. Satraukums saprotams – nesen bija lasāma ziņa, ka Covid-19 skāris veikala Lidl darbinieku, kurš turpinājis iet uz darbu arī tad, kad sajutis slimības simptomus. Sabiedrība gan tiek mierināta, apgalvojot, ka darbiniekam bijis minimāls kontakts ar pircējiem, tomēr visiem veikala apmeklētājiem ieteikts vērot, vai nesākas slimības simptomi.
Lai nodrošinātos pret iespējamo badu, ko sola tie, kam iepirkšanās panika ir izdevīga, veikalos spēji izpirktas pat dārzkopībā derīgas sēklas; sākuši tukšoties arī mājdzīvnieku barības plaukti. No tā saukto "krievu produktu" plauktiem, kuros atrodamas arī Baltijā ražotas preces, pēkšņi pazuduši griķi, apliecinot, ka tautieši seko piemēram, ko rāda mājinieki dzimtenē.
Kādā lielveikalā, tiekot cauri temperatūras mērīšanas un dezinficēšanās punktam un lavierējot starp cilvēkiem maskās, ejā starp plauktiem uzskrienu virsū kaudzei ar tualetes papīra iepakojumu ar nosaukumu Corona. Precei ir izdevīga akcijas cena. Prātoju, vai to vērtēt kā lētu joku vai ienesīgu mārketinga triku.
Iepirkšanās spriedzi regulāri uztur arī dažādas pārsūtītas ziņas. Pie kases dzirdu sarunu, ka pirms dažām stundām Whatsapp grupās izsūtīta ziņa, ka it kā šovakar no helikopteru tikšot dezinficēta visa valsts teritorija. Tāpēc arī daudzi steigušies uz veikalu laikus iepirkties, jo nākamajā dienā nebūšot īsti veselīgi iet ārā. Vēlāk gan izrādās, ka tā bijusi kārtējā paniku ceļošā viltus ziņa, kas nostrādā, pamudinot: "Ej un izgrāb tukšus veikalu plauktus." Gaidot savu kārtu pie kases, pamanu, ka pircēji par pirkumiem tērē 300 un pat 500 eiro, iepērkot makaronu un majonēžu kalnus – gadījumam, ja nu veikali vairs nedarbošoties.
Maltas iemītnieks Zigmunds, kurš strādā būvniecībā, apsver, ko darīt, ja valdība nolems, ka arī būvdarbi jāapstādina. Viņš mājās modelē dažādus bezkontakta piegādes risinājumus. Ja netiks slēgti saimniecības preču veikali, kuros iegādāties izejmateriālus, bizness aizies, jo katrs vēlas sevi pasargāt – arī saņemot preču maisiņu mājās.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!