Nesen aktuāla kļuva ASV varas iestāžu vēršanās pret pasaulē otro lielāko viedtālruņu ražotāju Huawei ASV un Ķīnas tirdzniecības karu ietvaros. Kā tas ietekmē kompānijas plānus un darbību?
H.A. Huawei atrodas starp ASV un Ķīnas varas iestādēm, starp šiem tirdzniecības kariem. Mēs cenšamies darīt visu iespējamo, lai saprastu, kā situācija var attīstīties, kā tā ietekmēs ne tikai mūs, bet arī visu informācijas tehnoloģiju (IT) industriju un galarezultātā – sabiedrību un patērētājus. Mēs esam IT kompānija un fokusējamies uz tehnoloģijām, atstājot politiku politiķu ziņā. Protams, mēs ceram, ka visas tirdzniecības domstarpības starp ASV un Ķīnu atrisināsies iespējami ātrāk, jo šie tirdzniecības kari ietekmē ne tikai Huawei, bet arī daudzas citas nozares kompānijas, tostarp ne tikai tās, ar kurām sadarbojas Huawei. Tie negatīvi ietekmē visu nozari kopumā.
M.L. Te ir būtiski piebilst, ka situācija, par kuru mēs runājam, nav vērojama tikai ASV un Ķīnas attiecībās, tāds pats fenomens ir vērojams arī, piemēram, Japānas un Dienvidkorejas attiecībās, un, ja mēs runājam tieši par IT jomu un IT kompānijām Āzijas reģionā, tad jāsaka, ka tirdzniecības konflikti apgrūtina to darbību un liek meklēt jaunus komponentu piegādātājus, un nodrošināties pret neparedzētiem gadījumiem. Konkrēti Huawei palielina komponentu piegādes no Eiropas un citām vietām ārpus ASV un palielina pati savu komponentu izstrādi, lai samazinātu atkarību no ārējiem piegādātājiem. Mēs mainām savu sadarbības modeli, vairāk orientējoties uz Eiropu un Tālajiem Austrumiem, palielinām Huawei pašpietiekamību. Viss šo pasākumu kopums ļauj kompānijai saglabāt iepriekšējos tehnoloģiskās attīstības tempus un pildīt solījumus, kurus esam devuši saviem klientiem visā pasaulē.
Kopumā kompānijai nav nekādu problēmu ar mikroshēmu un citu komponentu piegādēm, un mēs nedomājam, ka šādas problēmas varētu rasties. Lielākās bažas patlaban rada mūsu operētājsistēma (OS) mobilajām ierīcēm, turklāt galvenokārt saistībā ar privātumu. Kiberdrošības apdraudējums ir viens no ieročiem šajā tirdzniecības karā, kas tiek izmantots ar mērķi mazināt patērētāju uzticību IT jomas produktiem. Huawei privātuma nodrošināšanā iegulda ievērojamus līdzekļus, tomēr patērētājos tiek radītas šaubas par informācijas drošību. Vienlaikus tā nav tikai Huawei problēma, jo datu drošība, informācijas drošība un privātums ir visu lielo ražotāju problēma, tas skar daudzas pasaules valstis un lielāko daļu pasaules iedzīvotāju, kuri izmanto OS.
Jūs pieminējāt Huawei virzību uz pašpietiekamību – kādi ir kompānijas panākumi šajā virzienā? Vai var teikt, ka virziens savā ziņā ir līdzīgs Krievijā īstenotajai importa aizstāšanas programmai?
M.L. Šobrīd aptuveni 60% mūsu produkcijas sastāvdaļu, komponentu tiek izgatavoti ārvalstīs, nevis Ķīnā, un tā IT nozarē, lielo starptautisko kompāniju darbībā ir vispārēja prakse. Šādas kompānijas, protams, arī Huawei, piedāvā saviem klientiem labākos pieejamos risinājumus un komponentus. Tajā pašā laikā citu nozares uzņēmumu produktos ir ap 50% Ķīnā ražotu sastāvdaļu, tostarp arī tādu, kas tapuši Huawei rūpnīcās, tā visa ir daļa no globālās ekonomikas, un šā iemesla dēļ mums nav mērķa pāriet tikai uz Ķīnā ražotiem vai tikai pašas Huawei rūpnīcās ražotiem komponentiem.
Mēs gan arī redzam, ka pasaule mainās, Huawei gadījumā ir apdraudēts līdzšinējais darbības modelis, un mums ir jābūt gataviem nodrošināt pašiem sevi. Šajā virzienā ir jūtams progress, mēs testējam mākslīgo intelektu, mums ir savas mobilo ierīču mikroshēmas, faktiski ir gatava sava OS Harmony, vēl virkne citu lietu, kas viss kopā ļauj kompānijai justies samērā droši. Mums ir vai dažos gadījumos pavisam drīz būs alternatīvas gadījumam, ja ASV liegs Huawei pieeju saviem komponentiem un risinājumiem, tāpat, kā jau minēju, pastāv plaša sadarbība ar citu valstu ražotājiem, kas arī turpmāk dos iespēju piedāvāt patērētājiem labākos komponentus un risinājumus. Rezultātā, manuprāt, ierobežojumu ietekme uz Huawei būs nesalīdzināmi mazāka nekā ietekme uz ASV kompānijām.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 23. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!