Kopš tā laika pasaules lielie naftas eksportētāji strādājuši pie pieprasījuma un piedāvājuma sabalansēšanas, tajā skaitā samazinot ieguves apjomus, kā rezultātā naftas cena pamazām pieaugusi. Vēl pērn vasarā tā svārstījās ap 50 dolāru atzīmi, taču kopš oktobra tirgū vērojama paaugstināta pircēju aktivitāte, kas ļāvusi melnajam zeltam pēdējās nedēļās atrasties 70 dolāru robežas par barelu tuvumā.
Jautāts, vai pēc procentuālajā ziņā tik vētrainas izaugsmes pastāv iespēja, ka melnā zelta cena tuvākā gada laikā varētu aizsniegt arī 100 dolāru atzīmi par barelu, CBL Asset Management investīciju direktors Zigurds Vaikulis norāda uz pieredzi, ka finanšu tirgū "var notikt visādi brīnumi".
"Arī naftas cenas kāpums līdz 100 dolāriem barelā nav neiespējams, tomēr pārskatāmā nākotnē, manuprāt, ļoti mazticams scenārijs. Uzskatu, ka jau pašlaik naftas cenas "levitē" pārāk augstu virs līmeņiem, kurus var uzskatīt par normāliem un atbilstošiem, ņemot vērā pašreizējos apstākļus pieprasījuma un piedāvājuma frontē.
Manuprāt, "līdzsvara cena" naftai ir ap 50 dolāriem barelā," tirgu vērtē Vaikulis.
Savukārt Gašpuitis norāda uz lielu spekulatīvo līdzekļu klātbūtni tirgū. Tie kāpina tirgus jutīgumu pret ziņām, līdz ar to tirgus speciālisti neizslēdz arī iespaidīgu izpārdošanu, kas novestu pie negatīvas cenas korekcijas. SEB eksperts stāsta, ka, sākot ar 2018. gadu, neto ilgtermiņa spekulatīvo darījumu apjoms Brent un WTI naftas tirgiem sasniedzis 80 miljardus ASV dolāru. Naudas izteiksmē līdzīgi augsts apjoms ir bijis tikai vienreiz – 2014. gada vidū, kad tā vērtība sasniedza 77 miljardus ASV dolāru. "Ja šo pašu apjomu pārvērtīsim naftas izteiksmē, tas veidos gandrīz 1200 miljonus barelu, salīdzinot ar 2014. gada maksimumu 715 miljoniem barelu," tirgus apjomu ieskicē SEB bankas eksperts.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 30. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Marža