SVF jūnijā veiktās prognozes liecina, ka vairākām lielajām Eiropas ekonomikām – tādām kā Francija, Spānija un Itālija – šāgada prognozētais iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums vairs nebūs iepriekš paredzētajās 7,2–9,1% robežās, bet prognoze ir sarukusi līdz mīnus 12–13%. Arī reģiona lielākajai tautsaimniecībai Vācijai aprīlī paredzētā 7% samazinājuma vietā var nākties rēķināties ar 7,8% vērtu ekonomisko kritumu.
Eiropa vispirms
SVF pieļauj, ka kopējais pasaules ekonomikas kritums šogad varētu sasniegt 4,9%, kas ir par 1,9 procentpunktiem sliktāks rādītājs salīdzinājumā ar aprīlī organizācijas izdarītajām prognozēm. Apskatot vadošās tautsaimniecības, vislielākais ekonomiskais kritums tiek paredzēts tieši Rietumeiropai. Vienīgā no lielajām pārejas ekonomikas valstīm, kas negatīvajā ziņā var ''turēt līdzi'' Eiropai, ir Meksika. Šai Latīņamerikas valstij SVF šogad ir prognozējis 10,5% vērtu ekonomikas samazināšanos. Tiesa, pārējās Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīs situācija ir tikai ''par kapeiku'' labāka, un reģiona ekonomika šogad varētu sarukt par 9,4%, tajā skaitā lielākās valsts – Brazīlijas – IKP draud 9,1% vērts kritums. Salīdzinājumam – eirozonai kopumā paredzēts 10,2% vērts IKP kritums. No lielajām valūtas zonas dalībniecēm vissliktākie rādītāji prognozēti Francijai – ar 12,5% vērtu IKP kritumu –, savukārt Itālija un Spānija var zaudēt 12,8% no pagājušā gada tautsaimniecības apjoma. Daudz labāk neklājas arī viņpus Atlantijas okeānam. Tiek lēsts, ka ASV ekonomika šogad varētu samazināties par 8%, bet Kanādas – par 8,4%. Tomēr visās attīstītajās valstīs situācija nav vienlīdz slikta. Piemēram, Japānai, pēc SVF ekspertu domām, ir jārēķinās ar 5,8% tautsaimniecības kritumu, bet citu attīstīto valstu ekonomikās tiek prognozēts vidēji 4,8% kritums.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 20. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!