Līdz izskatīšanai valdībā FM ar azartspēļu nozares pārstāvjiem vēl vienā sarunu raundā diskutēs par neskaidrajiem un nesaskaņotajiem jautājumiem. Nozares pārstāvji uzsver, ka pret šo koncepciju neiebilst, tomēr vēlas diskusijas par vairākiem neskaidriem jautājumiem, piemēram, kā valsts mērīs šīs sistēmas progresu, ko no tās iegūs valsts un vai šie ieguvumi ir samērojami ar nozares nepieciešamajām investīcijām. Azartspēļu nozarei arī svarīgs jautājums ir tas, kā plānots organizēt datu drošību, jo vienkopus būs pieejama uzņēmumiem būtiska informācija.
Savukārt pēc premjera Valda Dombrovska (V) uzdevuma FM uz valdības sēdi būs arī jāsagatavo aprēķini par fiskālajiem ieguvumiem valsts budžetā un to, kādu ietekmi šī sistēma atstās uz ēnu ekonomikas mazināšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.
Akceptētais koncepcijas variants paredz Azartspēļu un izložu likumā noteikt, ka ar 2015.gada 1.janvāri azartspēļu organizētājiem būs jāveic pāreja uz elektronisko skaitītāju lietošanu - atceļot mehānisko skaitītāju lietošanu.
Tāpat uzņēmējiem būs jānodrošina visu azartspēļu automātu un spēļu vietu pieslēgums AKUS Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas datorsistēmai ar telekomunikāciju sakaru starpniecību, nepieļaujot neautorizētu piekļuvi un ievērojot visas inspekcijas norādītās prasības un kritērijus. Vienlaikus azartspēļu organizētajiem tiks dotas iespējas pašiem izvēlēties programmas izveidotāju un piegādātāju.
AKUS ir datorsistēma, kurā tiek apkopoti dati no visiem azartspēļu automātiem, kuri tiek ekspluatēti visās azartspēļu organizēšanas vietās. Lai nodrošinātu AKUS izveidošanu un datu saņemšanu no azartspēļu organizētājiem, inspekcijai būs nepieciešams tehniskais nodrošinājums: serveris, darbstacija, rūteris un printeris. Tas nozīmē, ka inspekcijas dotāciju 2014.gadā nepieciešams palielināt par 10 000 latu.
FM norāda, ka, izvēloties koncepcijas risinājumu, AKUS būs jāievieš 13 azartspēļu organizētājiem, no kuriem pieci azartspēļu organizētāji - SIA Admirāļu klubs, SIA Alfor, SIA DLV, SIA Joker Ltd. un SIA Olympic Casino Latvia - ir jau daļēji ieviesuši AKUS. Minētajiem pieciem azartspēļu organizētājiem pieder 6138 azartspēļu automāti, kas ir 78,3% no Latvijā reģistrētajiem azartspēļu automātiem uz 2012.gada 1.janvāri, un 239 spēļu zāles, kas ir 74,5% no Latvijā izvietotajām spēļu zālēm uz 2012.gada 1.janvāri.
Koncepcijā norādīts, ka AKUS ieviešanas minimālās izmaksas vienam azartspēļu organizētājam neesot iespējams noteikt precīzi, jo azartspēļu organizētājs var izvēlēties no dažādiem ražotājiem AKUS izveidošanai nepieciešamo tehnisko nodrošinājumu.
Teorētiski tiek lēsts, ka AKUS ieviešanas minimālās izmaksas varētu būt: kontrolieris katram azartspēļu automātam - 50 lati, tīkla ievilkšana katrā zālē - 700 lati, zāles serveris katrā zālē - 1500 lati, centrālais serveris viens birojā - 6000 latu, datu bāzes serveris viens birojā - 4000 latu.
Par programmnodrošinājuma izmaksām šobrīd neesot pieejami dati. Tāpat AKUS ieviešanas kopējās izmaksas azartspēļu organizētājam būs atkarīgas no tam piederošo azartspēļu iekārtu skaita, esošā tehniskā nodrošinājuma spēļu zālēs, piemēram, ir jau daļēji ieviests AKUS, norāda FM.
Lai īstenotu akceptēto risinājuma variantu, būs nepieciešams veikt grozījumus vairākos normatīvajos aktos. Par FM sagatavoto koncepciju vēl lems valdība.