Kopumā, kā rāda ražotāju katalogi, vieglo automašīnu cenu atšķirības starp dalībvalstīm ir mazinājušās. Tomēr dažos gadījumos cenu atšķirības vēl aizvien ir ievērojamas, un patērētāji, iepērkoties citās valstīs, var būtiski ietaupīt.
"Tā ir laba ziņa, ka Eiropas patērētāji gūst priekšrocības no konkurences jaunu mašīnu tirdzniecībā un var iegādāties mašīnas par zemākām reālajām cenām. Fakts, ka cenu atšķirības starp dalībvalstīm turpina mazināties, ir pārrobežu konkurences pozitīvs rādītājs. Esmu iepriecināts, ka pirmo reizi desmit gadu laikā ir samazinājušās arī reālās ES cenas par remontu un apkopi, kas liecina, ka nozare ir sapratusi jaunos spēles noteikumus", teica Hoakins Almunja, Komisijas priekšsēdētāja vietnieks, kas atbild par konkurences politiku.
ES cenu indekss automašīnām, kas atspoguļo nominālo cenu, ko maksā pircējs, ieskaitot atlaides, PVN un reģistrācijas nodevas, pieauga tikai par 0,3 %, bet patēriņa cenas kopumā pieauga par 2,8 %, tādējādi automašīnu reālās cenas būtiski samazinājās – par 2,5 %.
24 ES valstīs vērojams automašīnu reālo cenu kritums. Cenas ir bijušas stabilas gan Itālijā, gan Maltā, savukārt Portugālē tās ir pieaugušas par +2,6 %. Šajā gadījumā jāatzīmē, ka pircēji guva priekšrocības no reālo cenu krituma iepriekšējā gadā, kas bija lielāks par vidējo.
Reālo cenu samazinājums bija īpaši izteikts Slovākijā (-17,4 %), Bulgārijā (-13,5 %), Slovēnijā (-11,6%) un Čehijā (-9,0%). Polijā cenas kritās par 5,6 %. No lielajiem tirgiem reālās cenas visvairāk samazinājās Apvienotajā Karalistē (-3,7 %), bet Vācijā, Spānijā un Francijā cenu kritums bija mērenāks - attiecīgi -1,9 %, -1,6 % un -0,9 %.
Remonta un apkopes reālās cenas, kas pēdējo desmit gadu laikā pieauga vairāk nekā par vispārējo inflācijas līmeni, 2010. gadā palika nemainīgas.