Kā viens no pēdējā laikā nereti apspriestajiem labumiem paralēli darba algai ir darba devēju iemaksas darbinieku pensijas trešajā līmenī. Šādas iemaksas kļūst aizvien populārākas gan darba devēju, gan pašu darba ņēmēju vidū, un starp iemesliem, kāpēc tā notiek, ir gan skaudrā atziņa, ka tikai ar pensiju pirmo un otro līmeni vecumdienās var nākties dzīvot ar savilktu jostu, gan tas, ka pensiju trešā līmeņa klientam ir iespēja tikt pie iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaidēm. Būtiska nozīme ir arī cerībai uz labvēlīgu finanšu tirgus konjunktūru, kas jau ieguldītajiem līdzekļiem varētu nest klāt jaunus.
Zināms grūdiens pašu veiktajiem pensiju uzkrājumiem ir bažas par valdības sociālo politiku. Neraugoties uz to, ka mūsu valsts ekonomika atrodas savā visaugstākajā punktā, kas rada labvēlīgus apstākļus lielākajiem budžeta ieņēmumiem, līdz ar to ļaujot stiprināt sabiedrības labklājību, veidojot nākamā gada budžetu, valdība jau ir ķērusies klāt pie iedzīvotāju individuālajām sociālajām iemaksām. Proti, plānots samazināt bezdarbnieka pabalsta izmaksāšanas laiku, taču tajā pašā laikā nesamazinot sociālo nodokli un nepalielinot bezdarbnieka pabalsta apmēru, bet ietaupīto naudu novirzot citiem mērķiem. Protams, bezdarbnieka pabalsta saņemšana un vecuma pensijas saņemšana ir divi dažādi gadījumi, taču, ja valdība šobrīd pierāda gatavību "šeptēt" ne tikai ar valsts, bet arī ar katra atsevišķa indivīda sociālajām iemaksām, nav pārliecības arī par pensiju otrā līmeņa uzkrājumu drošību. Tāpēc ne vienam vien jau rodas šaubas par valsti kā drošu sociālo partneri, un tiem, kuriem rocība atļauj censties parūpēties par savu finanšu nākotni pašam, rodas interese par pensiju trešo līmeni.
Paša izvēle
Luminor Asset Management valdes loceklis Iļja Arefjevs uzskata, ka galvenās pensiju trešā līmeņa priekšrocības ir iespēja gan pašam izvēlēties sev piemērotu ieguldījumu stratēģiju, no kuras būs atkarīgs pensiju kapitāla pieaugums nākotnē, gan noteikt iemaksu apjomu un regularitāti, gan brīvi mainīt pensiju plānu un pat pensiju fondu (arī pārvest kapitālu no ārvalstīm uz Latviju vai otrādi, no Latvijas uz kādu ārvalsti), kā arī būtiski nodokļu atvieglojumi (darba devēja iemaksām netiek piemēroti darbaspēka nodokļi, ja iemaksas nepārsniedz 10% no darbinieka bruto darba samaksas gadā), caurspīdīgās komisijas maksas, kas ir izdevīgas gan vienam klientam privātpersonai, gan lielam uzņēmumam ar tūkstošiem darbinieku, kapitāla pieejamība, klientam sasniedzot 55 gadu vecumu (atsevišķos gadījumos pat ātrāk), kā arī citas priekšrocības. Savukārt komentējot pašreizējā pensiju trešā līmeņa ēnas puses, Arefjevs teic, ka galvenais trūkums ir tas, ka pensiju trešais līmenis vēl joprojām ir relatīvi nenovērtēts labums, ko darba devējs var piedāvāt saviem darbiniekiem. "Kaut arī pensiju trešajā līmenī ir iesaistījušies 350 tūkstoši cilvēku, lielākoties viņi uzkrājumus veic uz individuālās dalības līgumu pamata. Tikai 1000 darba devēju veic iemaksas pensiju trešajā līmenī par saviem darbiniekiem, bet šīs iemaksas veido mazāk kā 20% no visām iemaksām privātajos pensiju fondos. Lauvas tiesu veido tieši privātās iemaksas," situāciju komentē Luminor ieguldījumu speciālists.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 2. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
mg
Tiešām var
Mazliet stulbi > Tiešām var