Vidusjūras salu arhipelāgā esošajā Maltas Republikā jeb vienkārši Maltā, kas lepojas ar saulainu klimatu, iedzīvotāju skaita straujais pieaugums radījis pieprasījumu pēc jauniem mājokļiem, tāpēc valsti pārņēmis celtniecības bums.
Senie kaļķakmens namiņi tiek nojaukti, un to vietā slejas labirintos izlocīti, šauri daudzdzīvokļu nami. Zeme Maltā ir dārga, tāpēc katram centimetram ir nozīme. Diemžēl vairākos gadījumos būvdarbi notiek uz kaimiņu īpašumu un pat apkārtējo iedzīvotāju un būvobjektu darbinieku dzīvības rēķina. Lai traģēdijas nākotnē vairs nenotiktu, tiek pieprasīta daudz stingrāka būvdarbu sākotnējā izvērtēšana un uzraudzība. Jāuzsver arī, ka pat šajā pavasarī, kad Covid-19 Maltā bija "uzlicis uz pauzes" lielu daļu biznesa nozaru, celtniecība turpinājās pilnā sparā, jo būvniekiem šajā valstī ir spēcīgs lobijs.
Visur ceļamkrāni
Lidojot lidmašīnā prom no Maltas, nereti nākas dzirdēt blakussēdētāju sarunas, ka ceļojums saulainajā salā izdevies, tikai viesnīcas tuvumā notikuši būvdarbi. Iespējams, šie tūristi pat nenojauš, ka līdzīga pieredze ir bijusi arī citiem cilvēkiem, jo celtņus, betona maisītājus un policistus, kas regulē satiksmi celtniecības darbu dēļ, Maltā redz teju katrā kvartālā.
Arī pa savas mājas logu varu saskaitīt sešas būvdarbu vietas, kur strādā desmitiem dažādu tautību celtnieku. Tikai retajam galvā ir ķivere, jo būvniecības darbu drošība ir visai nosacīta. Turklāt pāri manam balkonam šūpodamies atkal un atkal paceļas celtņa kauss, kas transportē betona blokus kaimiņu mājas paaugstināšanai tā, lai no logiem būtu redzama Vidusjūra.
Kad nekustamo īpašumu speciālisti reklamē kādu ekskluzīvu dzīvokli Slimas promenādē, interneta komentētāji mēdz ironizēt, ka skats ir ne tikai uz burvīgo Vidusjūru, bet arī uz ceļamkrāniem. Lielas pārmaiņas notikušas Maltas izklaižu rajonā Pačevillē, kur ik mēnesi tiek nojauktas senās ēkas un to vietā top moderni projekti. Lielākais no tiem ir Zaha Hadid biroja projektētais Merkurija tornis. Līdzīgs būvniecības viesulis pārņēmis arī citas vietas Maltas un Goco salā, vien Komino saliņa, kas slavena ar tirkīzdzidro Zilo lagūnu, pagaidām ir pasargāta no būvdarbu "zibenskara". Par to ļoti laimīgi ir Komino trīs pamatiedzīvotāji un arī vienīgās viesnīcas apmeklētāji, kas izbauda mierpilnu gaisotni.
Savukārt Merkurija torņa kaimiņos esošā nesen celtā projekta Pendera dārzi dzīvokļa īpašnieks, dāņu uzņēmējs Jenss, ir gandarīts, ka izdevies dzīvokli ātri pārdot, jo nav varējis izturēt nemitīgo dunoņu. Kad pērku brilles Merkurija tornim pretī esošajā optikas veikalā, konsultante mierina – tieši iegadījies tā, ka tobrīd nojauc kādu betona konstrukciju. Es iesmejos, ka dzīvoju Maltā, tāpēc zinu, ka dunoņa ir daļa no šī Maltas rajona skaņu kakofonijas. "Ā, tad esat vietējais – zinām, ka tā ir daudzās ielās," solidāri nosmaida pārdevēja.
Nepabeigtais Zaha Hadid debesskrāpis pagaidām ir bez logiem un atgādina pelēksarkanu karkasu. Plakāts sumina visus, kas smagi strādājuši Covid-19 krīzes laikā. Aģenti jau pārdod īpašumus ekskluzīvajā celtnē, no kuras pavērsies plaša Maltas panorāma.
Merkurija tornis būs augstākais šāda veida objekts Maltā un sola pacelt arī luksusa dzīvesveidu nebijušos augstumos. 31 stāvu augstais debesskrāpis ietver arī XIX gadsimta Pačevilles apbūvei raksturīgo senatnīgās ēkas siluetu, bet pazemē būs 400 vietu automašīnām, plānoti arī pastaigu laukumiņi, ja vien atpūtas prieku netraucēs citi Pačevilles būvdarbu trokšņi un izklaižu klubu atbalsis.
Visu interviju lasiet avīzes Diena pirmdienas, 17. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!