Šāds aicinājums izteikts, jo arvien no uzņēmējiem tiek saņemtas sūdzības par nesamērīgu vai neatbilstošu regulējumu nodokļu administrēšanas īstenošanā, uzskata LDDK Korporatīvās sociālās atbildības un komunikāciju eksperte Agnese Alksne.
Jūnija sākumā LDDK organizēja tikšanos LDDK biedriem ar FM un VID pārstāvjiem par grozījumiem Likumā Par nodokļiem un nodevām, kuri paredz no 2012. gada 1. jūlija ierobežot pieļaujamo nodokļu samaksas termiņu pagarināšanas iespējas.
Sanāksmes laikā LDDK aicināja FM un VID vienoties un informēt LDDK par plānoto normu viennozīmīgu piemērošanu, ņemot vērā, ka katrai institūcijai bija savs viedoklis par normu piemērošanu. Tāpat LDDK norādīja uz nepieciešamību turpināt diskusiju par pieņemto normu pārskatīšanu attiecībā uz skaitu, kurš nosaka, cik reizes uzņēmumam ir iespējams pagarināt katra nodokļu nomaksas termiņu, kā arī jāveic padziļināts izvērtējums, lai noteiktu atbilstošāko risinājumu un aicināja FM un VID uzlabot komunikāciju par pieņemtajām normām, jo daudzi uzņēmumi par šīm izmaiņām nav informēti un tās būtiski ietekmēs to turpmāko darbību un godprātīgu nodokļu nomaksu.
LDDK sanāksmē norādīja, ka līdz šim nav veikts ietekmes izvērtējums uz tautsaimniecību un konkrētiem uzņēmumiem par iepriekšminēto normu ietekmi uz godprātīgu nodokļu nomaksas apjoma pieaugumu un uzņēmumu finansiālo situāciju, līdz ar to nav pieejama detalizēta informācija, par to, kā tās sniegs atbalstu tiem, kas ir godprātīgi nodokļu maksātāji un ilgtermiņā palielinās ieņēmumus valsts kasē.
„Latvijas ekonomikai ir svarīgs katrs uzņēmums un ir jāveic visi nepieciešamie pasākumi no valsts puses, lai nodrošinātu uzņēmumu ilgtspējīgu darbību. Iespēja pagarināt nodokļu samaksas termiņu ir bijis ļoti būtisks valsts atbalsts uzņēmumiem gan krīzes periodā, gan arī šobrīd, palīdzot saglabāt darba vietas, neradot spiedienu uz valsts sociālo budžetu,” norāda LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone.
LDDK aicina FM un VID noteikt, ka nodokļu termiņu pagarināšana līdz 4 reizēm ir spēkā no 01.07.2012. (attiecīgi periodā no 01.07.2012.-31.12.2012. ir iespējams pagarināt katra nodokļa nomaksu līdz 4 reizēm) un turpināt darbu pie pieņemto normu precizēšanas un uzlabošanas.
Otra būtiska nodokļu politikas un tās administrēšanas problēma ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējums. Piemēram, Latvijas uzņēmumiem, kas eksportē preces no Latvijas (kas ir iepirktas Latvijā), un darbojas kā tirdzniecības uzņēmumi, tiek piemērota standarta PVN likme precēm un līdz ar to nodokļu pārmaksas rezultātā tiek iesaldēti uzņēmuma līdzekļi.
Tā rezultātā Latvijas uzņēmumi var tikt reģistrēti Igaunijā vai Lietuvā, lai optimizētu uzņēmumu naudas plūsmas, radot eksportu, kam tiek piemērota 0% PVN likme, taču vienlaikus fiksējot peļņu šajās valstīs. Tāpat uzņēmumi norāda, ka problēmas ar PVN atmaksu ir arī uzņēmumiem, kas neeksportē, bet pārmaksātais PVN mēnesī ir mazāks par 1000 latiem. Ja nodokļa pārmaksa ir zem 1000 latiem, tad tā tiek atmaksāta uzņēmumam gada beigās, summējot kopā pa mēnešiem, kad kopējā summa jau sastāda būtisku daļu no uzņēmuma pieejamajiem finanšu resursiem.
Pēc LDDK aicinājuma FM ir paudusi gatavību strādāt pie Likuma Par ievienotās vērtības nodokli precizēšanas. LDDK arī turpmāk plāno organizēt diskusijas ar uzņēmējiem un atbildīgajām institūcijām, lai rastu kopīgus risinājumus uzņēmējdarbības vides uzlabošanai un konkurētspējas paaugstināšanai.