Dārgāks varš
Viens no indikatoriem ekonomiskajā noskaņojumā ir industriālo metālu cenu pārmaiņas. Tas arī ir loģiski, ja ekonomikas konjunktūra ir labvēlīga, pieprasījums pēc metāliem ir augsts un cenai ir iespēja tiekties augšup. Kopš pagājušā gada beigām vara cena augusi par nepilniem 12%, savukārt alumīnijs ir sadārdzinājies aptuveni par 6%, liecina finanšu portālā Investing.com apkopotā cenu statistika.
Ekonomikas un finanšu tirgus eksperti minēto cenu augšupeju saista ar pielaidīgāku retoriku ASV un Ķīnas sarunās, kas varētu piebremzēt protekcionisma uzzelšanu pasaulē. Tas savukārt rada cerības par izvairīšanos no bremzēšanās starptautiskajā tirdzniecībā un vienlaikus būs veicinošs apstāklis valstu vietējā patēriņa attīstībai un var nozīmēt arī lielākus būvniecības apjomus, kāpinot pieprasījumu arī pēc iepriekšminētā vara, ko izmanto, piemēram, kabeļu ražošanā. "Galvenais iemesls, kāpēc metāla cenām ir bijis pieaugums kopš gada sākuma, ir pozitīvāks dialogs starp Ķīnu un ASV saistībā ar pašreizējiem "tarifu kariem". Tas, ka ASV varētu uzlikt tarifus Ķīnas eksporta precēm, rada būtisku neskaidrību Ķīnas ražotājiem un līdz ar to samazina pieprasījumu pēc industriāliem metāliem. Ja tarifu sarunām būs pozitīvs risinājums, pieprasījums pieaugs. Augstākas metālu cenas liecina, ka pašreiz tirgi ir pozitīvāk noskaņoti par labvēlīgu risinājumu tarifu kariem, nekā tie bija pagājušā gada beigās," situāciju raksturo BlueOrange Bank aktīvu pārvaldīšanas direktors Pauls Miklaševičs.
Komentējot līdzšinējās cenu pārmaiņas, kas pagājušā gada beigās iezīmējās ar kritumu, bet šogad ar kāpumu, Swedbank ekonomiste Agnese Buceniece izceļ ekonomikas izaugsmes palēnināšanos Ķīnā, kas ir pasaules lielākā metālu patērētāja. Šī gada sākumā ziņas par ASV un Ķīnas sēšanos pie sarunu galda un pagaidu pamiera pasludināšana, vismaz īslaicīgi atliekot tālāku ievedmuitu palielināšanu, samazināja plašāka tirdzniecības konflikta iespējamību, pozitīvi ietekmējot finanšu tirgu noskaņojumu, skaidro eksperte. Kā papildu dzinulis augšupejai, pēc ekonomistes teiktā, ir arī Ķīnas izsludinātie ekonomikas stimulēšanas pasākumi, lai izvairītos no straujas izaugsmes bremzēšanās.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 26. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!