Pārdod mazāk
Salīdzinājumā ar 2019. gada martu šā gada martā mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā ir samazinājies par 1,8%, liecina CSP apkopotā informācija. Atsevišķi ekspertu vērtējumā gan tiek norādīts, ka marta mazumtirdzniecības norises vairs neatbilst pašreizējai reālajai ekonomiskajai situācijai. Pēc bankas Citadele ekonomista Mārtiņa Āboliņa teiktā, marta tirdzniecības rādītāji aptver visu martu, taču no bankas maksājumu karšu apgrozījuma datiem redzams, ka patēriņa kritums Latvijā sākās mēneša vidū un zemāko līmeni sasniedza tikai marta pēdējā nedēļā.
Āboliņš uzskata, ka tas varētu būt iemesls, kāpēc sākotnēji daudzi uzņēmumi nespēja kvalificēties dīkstāves pabalstu saņemšanai, jo martā apgrozījuma kritums vēl nesasniedza normatīvajā regulējumā noteikto slieksni.
''Mūsu bankas maksājumu karšu apgrozījuma dati liek domāt, ka patēriņš Latvijā ir samazinājies par 25–30% salīdzinājumā ar janvāra un februāra vidējo līmeni, un par līdzīgu patēriņa kritumu ziņo arī mūsu kolēģi citās Latvijas bankās.
Kopš marta vidus būtiski sarucis apgrozījums nepārtikas tirdzniecībā, savukārt pārtikas veikalos un aptiekās apgrozījums ir audzis. To redzam arī oficiālajos mazumtirdzniecības marta datos. Taču nav pārsteigums, ka vislielākais apgrozījuma kritums ir vērojams krīzes vistiešāk skartajās nozarēs, piemēram, restorānos, viesnīcās, kā arī aviācijā. Šīs nozares neparādās mazumtirdzniecības rādītājos, un tas ir vēl viens iemesls, kāpēc mazumtirdzniecības rādītāji šobrīd tikai daļēji atspoguļo patēriņa izmaiņas, kā arī stāvokli ekonomikā kopumā,'' situāciju komentē Citadeles ekonomists, piebilstot, ka aprīlī mazumtirdzniecības rādītāji būs ievērojami sliktāki par marta datiem, lai gan, līdzīgi kā atsevišķās citās nozarēs, arī tirdzniecībā aina nav uzskatāma par viengabalainu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 5. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Aizlienēta posta vēl vairāk
Vispār jau
Krējums Saldais