Laikrakstrā Diena un žurnālā Dienas Bizness ir ticis publicēts žurnālista Māra Ķirsona raksts Vīrietis pensijā vidēji nodzīvo četrus gadus. Šajā rakstā tika aplūkots tas, kā Latvija izskatās Eiropas kontekstā. Secinājumi ir briesmīgi. Latvijas vīriešu vairākums nebūs nākotnes pensionāri. Par sievietēm ir cits stāsts.
Nu jau demisionējušais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš aprīlī Ministru kabineta sēdē norādīja, ka Latvijai "neizbēgami būs jādomā par pensijas vecuma celšanu". Ko rāda statistika? Paaugstinot pensijas vecumu no 65 uz 68 gadiem, puse Latvijas vīriešu (tāda ir statistika) nekad neizvilks līdz pensijas vecumam. Visi šo cilvēku sociālā nodokļa maksājumi, t. i., valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), ir bezjēdzīgas, un arī maksājumi pensiju līmeņos ir bezjēdzīgi.
Atšķirīgs skatījums uz datiem
Pēc minētā raksta Vīrietis pensijā vidēji nodzīvo četrus gadus publicēšanas reaģēja Centrālā statistikas pārvalde (CSP), uzsverot, ka 2022. gadā Latvijā bija paredzams – vīrieši pēc pensijas vecuma sasniegšanas nodzīvos vēl vidēji 14 gadus, bet sievietes – pat 19 gadus.
CSP uzskata, ka tāds rādītājs kā "vidējais paredzamais mūža ilgums piedzimstot" ir vispārējs sabiedrības veselības rādītājs, kurā tiek ietverta arī zīdaiņu mirstība un agrīnā vecumā notikusī mirstība, kā arī mirstība vēlākos gados līdz pensijai, piemēram, pusmūžā. "Tādējādi šis rādītājs
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 14. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!