Jācenšas pārziemot
Viens no būtiskākajiem jautājumiem ir, cik lielu ekonomikas kritumu tautsaimniecība varētu piedzīvot. Pagājušajā nedēļā klajā nāca bankas Luminor apskats par tautsaimniecības attīstības tendencēm, un, komentējot šo jautājumu, bankas ekonomists Pēteris Strautiņš atzina, ka ekonomiskais kritums šogad var sasniegt vai pat pārsniegt pārsniegt 5% robežu. Tas būtu krietni vien mazāk, nekā valsts tautsaimniecībai piezemējoties iepriekšējās finanšu krīzes laikā. Tiesa, ekonomists arī vērš uzmanību uz to, ka tautsaimniecības krituma apmērs ir atkarīgs no tā, cik postošu ietekmi radīs Covid-19. Ekonomists arī norāda, ka šis nav īstais laiks, kad Eiropā domāt par budžeta deficīta ievērošanu, jo tautsaimniecībai ir nepieciešami kvantitatīvi stimuli, lai vispār varētu pārdzīvot grūtos laikus. Viņš atzinīgi vērtē Latvijas valdības plānus subsidēt uzņēmējdarbību un darbinieku algas, bet uzsver, ka ar premjera Krišjāņa Kariņa (JV) minēto miljardu eiro var izrādīties par maz.
Savukārt Lietuvā valdība jau paziņojusi par plāniem veikt piecu miljardu eiro vērtu aizņēmumu, lai stimulētu valsts ekonomisko izaugsmi. Tā lielā mērā ir atkarīga no tā, vai un cik aktīvi mājsaimniecības tērēs, tāpēc valdības lēmums palīdzēt izmaksāt algas krīzes skartajās nozarēs ne tikai ļaus šīm tautsaimniecības jomām vieglāk "pārziemot", bet arī varētu veicināt, lai valsts tautsaimniecības piezemēšanās būtu iespējami līganāka un varētu ātrāk atgriezties pie izaugsmes. Ja vīruss nebūs postošs, tautsaimniecības pieaugumu Strautiņš sola nākamajā gadā, taču tās apjoms gan varētu būt mazāks par to, kāds tas bija 2019. gadā.
Paredzēts, ka Covid-19 krīzes visvairāk skartajām nozarēm valsts nepieciešamības gadījumā maksās darbinieku atalgojumu 75% apmērā, nosakot maksimālos izmaksas griestus 700 eiro. Valsts atbalsts attieksies tikai uz uzņēmumu darbiniekiem jeb darba ņēmējiem, nevis, piemēram, uz valdes locekļiem. Par savdabīgu ekonomikas kvantitatīvo stimulēšanu uzskatāms arī plāns no valsts budžeta apmaksāt slimības lapas uzņēmumu darbiniekiem, kā arī 2020. gadā atlikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu, piemēram, pašnodarbinātajiem, un pagarināt uzņēmējiem nodokļu brīvdienas no viena gada līdz trim gadiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 23. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
GoodMaan&ParexK&K