Latvijas uzņēmēji 2011.gadā birokrātijai vidēji tērējuši 11% sava laika, kas ir zemākais rādītājs kopš 2001.gada. Visaugstākais rādītājs – 37% – tika uzrādīts 2005.gadā, kad bija jāadaptējas jauniem uzņēmējdarbības apstākļiem un regulējumam pēc iestāšanās Eiropas Savienībā. Mazliet vairāk laika nekā vidēji jāpatērē individuāliem komersantiem – 14.4%.
Salīdzinot ar iepriekšējos gados veiktajiem pētījumiem, šogad samazinājusies arī tādu uzņēmējdarbības kavēkļu izplatība kā finanšu pieejamība, valsts atbalsta pieejamība, valsts iepirkumu process, kā arī korupcija pašvaldību sektorā.
Aplūkojot aptaujas rezultātus, šogad uzņēmēji visbiežāk – 78% gadījumu – kā uzņēmējdarbību kavējošu faktoru minēja nodokļu likmes. Augstās likmes smagāk ietekmē ražotājus un ārvalstu investorus. Šogad vairāk nekā puse uzņēmēju kā kavēkļus minēja inflāciju (61%), likumu un noteikumu izmaiņu biežumu (59%) un nodokļu deklarēšanu (59%). Pieaugusi tādu problēmu izplatība kā jaunu uzņēmumu reģistrācija (+9%); inflācija (+9%); likumu un noteikumu izmaiņu biežums (+7%); infrastruktūras pieejamība (+7%) un darba aizsardzības un drošības prasības (+6%).
Vienlaikus samazinājušās problēmas ar finanšu resursu (-10%) un valsts atbalsta pieejamību, valsts iepirkumu procesu un korupcija pašvaldību un valsts sektorāKopumā vērtējot uzņēmējdarbības veikšanas vieglumu, aptaujas rezultāti liecina par četru problēmjomu saasināšanos - darba attiecības; nodokļu politika un administrēšana; uzņēmējdarbības uzsākšana un komercstrīdu risināšana. Lai rastu efektīvākos risinājumus šiem aktuālajiem jautājumiem, Ekonomikas ministrijā šī gada septembrī organizēja ekspertu diskusijas un sagatavoja rekomendācijas par nepieciešamajiem pasākumiem uzņēmējdarbības vides pilnveidošanai, atbilstoši uzņēmēju šodienas vajadzībām. Rekomendācijas apkopotas Latvijas uzņēmējdarbības vides vērtējuma un reformu ziņojumā „No skaidrām prioritātēm līdz ātrām un efektīvām reformām”, kas ietver konkrētus pasākumus turpmākajai rīcībai ar mērķi divu gadu laikā (līdz 2013.gadam) samazināt laiku, kas uzņēmējiem jāpatērē administratīvo procedūru veikšanai, no 11 % līdz 5 % no kopējā laika.