''Tas, ka eiropieši nemāk taupīt naudu. Cilvēki pelna labi, taču visu naudu ātri iztērē un gaida nākamo algu. Tas, ka eiropieši ņem kredītus vai aizņemas naudu, lai nopirktu dāvanas svētkos vai kādu lielāku preci, man vispār nav saprotams,'' tāda bija Klaudīnes atbilde.
Šie vārdi iespiedās man atmiņā, un, lai arī nav attiecināmi uz mani, jo man vienmēr licies svarīgi izveidot finansiālo ''drošības spilvenu'', pierādījumi Klaudīnes sacītajam nebija tālu jāmeklē. Saruna ar Klaudīni notika dienu pēc tam, kad biju nolēmis pamest Īriju un, lai nebūtu pārlieku daudz mantu jāved atpakaļ uz Latviju, vairākiem sava vecuma – ap 30 gadu veciem – kolēģiem biju piedāvājis nopirkt viņiem nepieciešamās lietas par summu kopumā līdz 50 eiro katram. Taču izdzirdēju atrunas, kā: ''Gribētu, bet pašlaik man vispār nav naudas; jāsagaida alga pēc četrām dienām''. Arī citi cilvēki bieži vien pieminēja naudas trūkumu, lai gan pelnīja tikpat, cik es, vai pat vairāk. ''Esmu atgriezies darbā pēc brīvdienām, maks pilnīgi tukšs, būs jāstrādā virsstundas, ja tādas dos!'', ''Samaksāšu par elektrību, kad ieskaitīs algu!'' un ''Nezinu, kā varēšu atļauties visiem Ziemassvētku dāvanas...'' Katru reizi kas tāds nedaudz nošokēja, jo pats Īrijā atrados, lai paceļotu pa šo valsti un nedaudz iekrātu naudu, tas arī līdz tam brīdim man bija izdevies. Man likās, ka neviens uz Īriju taču nebrauc, lai dzīvotu no algas līdz algai! Teorētiski darba samaksai, kas Īrijā pērn nebija zemāka par 9,80 eiro stundā (un šogad jau 10,10 eiro stundā) taču būtu jāspēj nodrošināt cilvēkiem iespēju ne tikai samaksāt par elektrību, negaidot algu, bet pat kaut ko arī iekrāt.
Tomēr, izrādās, pat Īrijā ar tās augsto darba samaksas līmeni liela daļa cilvēku pirmsalgas periodā velk galus kopā tāpat kā Latvijā.
Protams, Īrijā to var skaidrot ar aizrautīgu naudas tērēšanu, nevis zemu ienākumu līmeni, jo salīdzinājumā ar Latviju Īrijā minimālās algas (vai vismaz tuvu tai) saņēmēji var atļauties vairāk – reti kuram mājās nav platekrāna televizora, reti kuram nav automašīnas (tās gan Īrijā ir visai lētas, it īpaši tās, kas ražotas pirms 2008. gada), un vēl retāk kāds uzskata, ka veikalā par pārtiku vai bārā par dzērieniem samaksātie 20 eiro ir liela summa.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 6. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Druvis
Pipars
reptilis