Veselības ministrija izplata informatīvos materiālus Kā pārvarēt stresu Covid-19 uzliesmojuma laikā, bet, piemēram, vēža pacienti ar novājinātu imunitāti ir neziņā, kā šajā riskantajā laikā ar sabiedrisko transportu regulāri izbraukāt uz ķīmijterapiju. Bailēs no negatīvām ziņām informatīvajai kampaņai izraudzīta bezstresa pieeja, kurai trūkst cilvēcības un atbilžu uz reālajā dzīvē būtiskiem jautājumiem – lai tikai nerastos iespaids, ka uz kaut ko nav atbilžu un ne viss tiek kontrolēts.
Starp Veselības ministrijas ieteikumiem nav pamanīts it kā elementārs mudinājums laikus iegādāties medikamentus, lai masveida saslimšanas gadījumā nebūtu jānoslogo jau tā tobrīd noslogotie ģimenes ārsti un jāstaigā pa aptiekām, palielinot inficēšanās riskus.
Piemēram, respektablais laikraksts The New York Times rakstā par ASV gatavošanos Covid-19 bez kautrēšanās un vīpsnāšanas iesaka veidot pirmās nepieciešamības preču un medikamentu rezerves vismaz 30 dienām un priekšlaikus izstrādāt plānu, kā apgādāt ģimenes nespējīgos locekļus. Savukārt pie mums vīpsnāšana par pārtikas iepirkšanu, lai vīrusa izplatības gadījumā nebūtu lieki jāriskē, dodoties uz veikaliem, sabiedrībā jau ir kļuvusi par nepatīkamu modes lietu, kas neko vairāk par empātijas trūkumu un atrautību no realitātes neuzrāda.
Iezīmējas arī pretrunas. Piemēram, Veselības ministrija jautājumā par to, vai ar Covid-19 inficēts cilvēks, kuram vēl nav parādījušies simptomi, var vai nevar inficēt citus, oficiāli atzinusi, ka pierādījumos balstītas atbildes uz to nav. Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs, runādams par lidmašīnas pasažieriem, kuri bijuši kontaktā ar ceļā uz Igauniju esošo inficēto irāni, bet šobrīd atrodas mājas karantīnā pagaidām bez pozitīvām analīzēm un Covid-19 simptomiem, norāda: viņiem ir atļauts iet iepirkties uz veikalu, bet būtu jāvalkā aizsargmaskas.
Aizsargmasku lietošana oficiālajā informācijā līdz šim konsekventi ieteikta tikai tiem, kas jau saslimuši, lai šķaudot vai klepojot neinficētu līdzcilvēkus un virsmas. Tātad Latvijas veselības dienesti tomēr rēķinās ar nepierādīto varbūtību, ka infekciozi var būt arī cilvēki bez simptomiem, kas ir vairāk nekā satraucošs scenārijs kaut vai tāpēc, ka neiekļaujas Latvijas izraudzītajā taktikā pārbaudīt un ierobežot tikai cilvēkus ar noturīgiem Covid-19 simptomiem.
Viena no nesaprotamākajām lietām ir arī veselības ministres Ilzes Viņķeles (A/P) ikrīta atzīmēšanās, paziņojot, ka vēl viena diena bez atklātiem vīrusa gadījumiem aizvadīta.
Lielākā bīstamība taču ir, ka kaut kur, citus inficēdams, apkārt staigā kāds neatklāts koronavīrusa slimnieks.
Tādā gadījumā, jāteic, jo ātrāk tas tiks atklāts, jo labāk.
Pamuļķe!
Dostojevskis
bezrūpība