Pie mums (šajā ziņā var teikt, ka laimīgā kārtā) vairākums ēku ar ugunsnedrošu apšuvumu nav apdarinātas, tomēr jautājums, vai esam darījuši visu, lai spētu glābt cilvēkus līdzīgā situācijā, aktuāls arī Latvijā. Un te ir vairāki aspekti, kam der pievērst uzmanību. Kā zināms, no 2020. gada visos dzīvokļos obligāti būs jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem. Protams, tos var un vēlams uzstādīt ātrāk, bet, vai atkal nav tā, ka vairākums cilvēku noskaņoti uz to "ietaupīt" līdz pēdējam brīdim un prasību ievēros vien tad, ja sāksies reidi ar tās izpildes pārbaudēm?
Otra tēma, kas šķiet joprojām aktuāla – evakuācijas iespējas. Pirms vairākiem gadiem, viesojoties vairākos Purvciema namos, ievēroju, ka to iemītnieki, acīmredzot baidīdamies no laupītājiem, bija ne tikai dzīvokļiem uzstādījuši teju vai bruņotas metāla durvis ar daudzām slēdzenēm, bet arī papildu ar restotām durvīm norobežojuši koplietojuma priekštelpu. Nav grūti iedomāties, cik grūti būtu tam visam naktī ugunsgrēkā izkļūt cauri, jo īpaši, ja atslēgas jāmeklē pa kabatām, rokas satraukumā dreb, ir tumsa, dūmi... Un nemaz nerunājot par to, kā no šādiem pašradītiem sprostiem vajadzības gadījumā izkļūt bērniem, gados vecākiem cilvēkiem vai cilvēkiem ar invaliditāti. Kādu laiku tajā pusē nav būts, ļoti iespējams, ka nelegālās izbūves koplietojuma telpās ir novāktas, taču gan jau metāla durvis dzīvokļiem saglabātas, tātad problēma, ja arī ir risināta, tad vien daļēji.
Bet te arī otrs faktors, kas šķiet joprojām aktuāls, – kādas ir glābšanas dienesta iespējas piekļūt degošai mājai. Bieži redzēts, ka pie daudzdzīvokļu mājas vieglās automašīnas novietotas tik blīvi, ka jābrīnās, kā pašas tur iemanevrējušas. Ir valstis, kurās glābējiem dotas tiesības "nošķūrēt" no ceļa visu, kas traucē veikt pamatuzdevumu, un, ja kādam tā rezultātā rodas zaudējumi, neko darīt, tā ir ārkārtas situācija. Pie mums šīs jautājums šķiet nav sakārtots, vismaz ne tādā līmenī, lai ugunsdzēsības un glābšanas dienests varētu nesatraukties par iespējamiem tiesu darbiem, ka, glābjot mājokli, apskādējuši kādu auto. Šajā kontekstā – ir labi, ka pašvaldība būvē auto stāvvietas ārpus pagalmiem, pie reizes būtu jāparūpējas, lai ar to nevis pieaug kopējais mašīnu skaits, bet tas vismaz māju piebrauktuvēs mazinās.
turpinām spārdīt Melnieku
siltināšanas lobijs
birokrāti trako