No rokas rokā ar lūgumu "nevienam nerādīt" aizvien plašāk izplatās premjeram Kučinskim un ZZS Saeimas frakcijas vadītājam Augustam Brigmanim adresēta Latvijas Ārstu biedrības vēstule, kurā zaļos zemniekus aicina ne vairāk un ne mazāk kā "pievērsties veselības jomai un kaut kādā veidā palīdzēt ministrei saprast...". Citiem vārdiem sakot, piespiest Čakšu mainīt politiku vai nodrošināt, ka viņas vietā nāk cits. Aiz daudzpunktes seko jau publiski dzirdētie pārmetumi veselības ministrei, sākot ar farmācijas biznesa lobēšanu un beidzot ar nepadarītajiem darbiem.
Skaidrs, ka šī ir nozares izteikta neuzticība ministrei, tādēļ pagaidām vēstuli cenšas turēt zem deķa.
Avoti ZZS ietekmīgu politiķu vidū Dienai noliedz, ka tiktu apsvērts plāns B un Čakšas drīzā došanās bērna kopšanas atvaļinājumā var tikt izmantota līganai veselības ministra nomaiņai, ja samilztu pārmetumi par problēmām veselības nozarē. Starp citu, jautājumā par onkoloģisko zāļu iepirkšanu tiešām var apjukt dažādo interešu grupu argumentētajos viedokļos par to, kāda kārtība būtu pacientam labākā. Toties atsevišķi vēstulē minētie pārmetumi, piemēram, par Veselības ministrijas nespēju aizpildīt vakances daudzu valstiski svarīgu dienestu un slimnīcu vadībā šķiet loģiski.
Turklāt tas, ka interesi par iestāšanos vienā no ZZS dalīborganizācijām – Latvijas Zaļajā partijā – tieši tagad izrādījis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Zemgales reģionālā centra vadītājs Roberts Fūrmanis, kura vārdu veselības nozares ietekmīgi spēlētāji min kā iespējamo nākamo veselības ministru, rada sajūtu par plāna B gatavošanu.
Jā, ZZS valdē gan esot apspriests, cik ilgi veselības ministre varētu būt prom no valdības darba, bet tikai kontekstā ar valsts nākamā gada budžeta pieņemšanu, proti, ministre bērna kopšanas atvaļinājumā došoties jau pēc budžeta balsojuma, bet ne vēlāk kā decembrī, solot valdības sēžu zālē atgriezties divu, augstākais – četru mēnešu laikā.
Ārstu biedrības prezidenta Apiņa šoreiz izvēlēta taktika vērsties pie konkrētām politiskām amatpersonām, nevis nākt klajā ar publisku vēstuli nozīmē, ka šoreiz nav gribēts izdarīt publisku spiedienu, kas premjeru var arī iedzīt stūrī, no kura grūti izkļūt (jo, visticamāk, var nākties publiski aizstāvēt savas valdības veselības ministri).
Tā vietā izvēlēta aizkulišu taktika ar diviem iespējamiem iznākumiem – panākt Čakšas nomaiņu vai to, ka ar Kučinska un Brigmaņa iesaisti ministre maina uzsākto kursu atsevišķās jomās, iespējams, ne tikai publiski visplašāk tiražētajā jautājumā par onkoloģisko medikamentu centralizēto iepirkumu. Ar interesi gaidīsim, kurš ņems virsroku lēmumos par kadru pārbīdēm valdībā.
Juris
.
Mantrausis