Vienkāršotās procedūras ietvaros Krievijas pilsonību gan varēs saņemt tikai abu separātistu republiku pasu īpašnieki, kuru skaits tiek lēsts ap pusmiljonu cilvēku. Separātistu varas iestādēs kā šo teritoriju iedzīvotāji ir reģistrējušies 3,75 miljoni cilvēku, daudzi no kuriem gan ir devušies uz Krieviju, kamdēļ tiek uzskatīts, ka reālais iedzīvotāju skaits nepārsniedz trīs miljonus.
Lēmums par Krievijas pilsonības piešķiršanu Donbasa separātistiem izraisīja plašu starptautisko rezonansi. Pirms nedaudz vairāk nekā desmit gadiem Maskava tieši tāpat masveidā izsniedza savas pases separātisko Gruzijas republiku – Abhāzijas un Dienvidosetijas – iedzīvotājiem, bet pēc tam nepieciešamība aizstāvēt savus pilsoņus kļuva par argumentu šo republiku pilnīgai atšķelšanai no Gruzijas un faktiskai integrēšanai Krievijas sastāvā. Ļoti ticams, ka līdzīgi plāni Maskavai ir arī attiecībā uz Donbasu.
Raugoties no starptautisko tiesību viedokļa, formāli Krievija nekādas tiesību normas nepārkāpj. Pilsonība tiek piešķirta tikai tiem, kas to pieprasa, bet pases tiek izsniegtas Krievijas teritorijā. Arī to valstu skaits, kuras ar atvieglotiem noteikumiem piešķir savu pilsonību kādām noteiktām cilvēku grupām (tautiešiem vai kādreizējo koloniju iedzīvotājiem, arī vienas ticības pārstāvjiem), sniedzas daudzos desmitos.
Starptautiskās likumdošanas bezspēcību atzina arī pēc Ukrainas iniciatīvas sasauktā ANO Drošības padome.
Rietumvalstu pārstāvji secināja, ka Maskavas darbības samazina Kijevas iespējas atgūt kontroli pār Donbasu, taču necentās pat ierosināt Krieviju nosodošu rezolūciju. Un nevis tāpēc, ka Maskava šo rezolūciju pašsaprotami bloķētu, bet gan tāpēc, ka nebija juridiskā pamatojuma.
Lēmums par Krievijas pilsonības piešķiršanu Donbasa iedzīvotājiem ir sāpīgs trieciens Ukrainas nākotnes plāniem, taču pat svarīgāks ir cits aspekts. Virkne pazīmju liecina, ka Krievija, kuras imigrācijas politika līdz šim ir bijusi pilsonības tīkotājiem maz pievilcīga, ir nolēmusi visai radikāli mainīt stratēģiju. Donbass ir tikai sava veida pilotprojekts, un gaidāms, ka jau drīzā nākotnē ātri un vienkārši, bez īpašiem papildu nosacījumiem Krievijas pilsonību varēs saņemt arī virknes citu teritoriju vai valstu iedzīvotāji, kā arī atsevišķas ar Krieviju saistītas cilvēku grupas.
Šo plānu pamatā ir gan ekonomiskā nepieciešamība – Krievijā ir iestājusies kārtējā demogrāfiskā bedre un draud darbaroku trūkums –, gan politiskie mērķi – liels skaits Krievijas pilsoņu (vai cilvēku, kuriem ir arī Krievijas pases) ir veids, kā audzēt savu ietekmi bijušās PSRS telpā. Ļoti ticams, ka tas atteiksies arī uz Baltijas valstīm, un tad jau aktuāls kļūs jautājums, cik motivēti vai nemotivēti būs potenciālie Krievijas pasu saņēmēji.
Oļegs
Kremlins
Mjā ...