Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +17 °C
Skaidrs
Piektdiena, 13. jūnijs
Uva, Ainārs, Zigfrīds

Faradža uzvaras gājiens?

Daļā Lielbritānijas šāgada 1. maijā notika vietējās jeb pašvaldību vēlēšanas, kuras noslēdzās ar iespaidīgu abu karalistes galveno partiju – leiboristu un konservatīvo – sagrāvi.

Tieši pašvaldību vēlēšanu laikā tika sadalīts 1641 dažādu līmeņu deputātu mandāts vairāk nekā 20 municipalitātēs, kā arī tiešās vēlēšanās ievēlēti seši mēri. Tāpat vienlaikus notika vēl atsevišķas citas vēlēšanas, tostarp jauna Pārstāvju palātas deputāta izraudzīšana Rankornas un Helsbijas vēlēšanu apgabalā.

Savā ziņā tieši šīs vēlēšanas arī bija simboliskas, jo minētais vēlēšanu apgabals ir klasisks britu strādnieku rajons, kur vēlētāji savas balsis tradicionāli atdod par leiboristiem. Šoreiz šī tradīcija palika neievērota, jo par vēlēšanu uzvarētāju vārda tiešā nozīmē dramatiskā cīņā (ar mazāko balsu pārsvaru visā mūsdienu britu parlamentārisma vēsturē – tikai sešām balsīm) kļuva Naidžela Faradža vadītās partijas Reform UK kandidāte, uz šo politisko spēku no konservatīvo rindām pārnākusī Sāra Počina.

Arī balsojumā kopumā, var teikt, triumfēja Reform UK, iegūstot vairāk par trešdaļu (677) no visām deputātu vietām. Turklāt arī otru lielāko mandātu skaitu (370) saņēma nevis kāda no abām valsts galvenajām partijām, bet gan iepriekš "mūžīgi trešie" liberāldemokrāti. Konservatīvie tikmēr spēja iegūt 317, bet valsts mērogā pie varas esošie leiboristi – tikai 99 pašvaldību deputātu mandātus.

Šeit gan jāatgādina, ka radikāli Lielbritānijas politisko karti šīs vēlēšanas mainījušas vēl nav. Tās risinājās tikai daļā valsts, un attiecīgi vairākums pašvaldību paliek leiboristu vai konservatīvo rokās. Tas gan nav īpaši liels mierinājums situācijā, kad dramatiski krītas vēlētāju atbalsts abām tradicionālajām partijām, bet par populārāko politisko spēku valstī ir kļuvusi Reform UK, kuras līderis Faradžs – ASV prezidenta Donalda Trampa personisks draugs, kā arī kaismīgs viņa atbalstītājs un ideju sekotājs – neslēpj savas premjera ambīcijas.

Īpaši būtisks viss minētais ir arī tāpēc, ka nacionālkonservatīvu līderu atrašanos pie varas vienlaikus ASV un Lielbritānijā viņu politiskie pretinieki, visticamāk, nepārdzīvos. Pārāk lielu lomu Rietumu pasaulē spēlē abu šo valstu tandēms. Savukārt recepte, kā apturēt Faradžu, pie horizonta nav saskatāma – Kīra Stārmera leiboristu valdība nevienu no tām problēmām, kuras nodrošina Reform UK popularitāti, ne tikai nespēj atrisināt. Gluži pretēji – tās darbības šīs problēmas tikai palielina.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Katrai rīcībai ir savi plusi un savi mīnusi

ZZS vienīgā no valdības partijām nav iekļuvusi Rīgas domē un uz koalīcijas izveidi galvaspilsētā, tās ietekmi uz valdību un aizvadītās vēlēšanu kampaņas mācībām var paskatīties no m...

Kārtējais saasinājums?

Virkne ietekmīgu rietumvalstu plašsaziņas līdzekļu vēsta, ka Izraēla «ir pilnībā gatava» sākt militāru operāciju pret Irānu un ASV paredz, ka Teherāna šādā gadījumā dos atbildes triecienu, ...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē