Daudziem tas kārtējo reizi liks runāt par "uzpūstu" tirgošanos ar "tukšu gaisu", līdzīgi kā tas notiek kriptovalūtu tirgū, piemēram, jau sabiedrībā aizvien popularitāti guvušā bitkoina gadījumā. Potenciālo situācijas attīstību ar šo kriptovalūtu lielā mērā, iespējams, jau visai drīz varēsim salīdzināt ar tādiem agrīniem finanšu tirgus fenomeniem kā tulpju sīpolu finanšu krīze Holandē XVII gadsimtā un savulaik slavenās Dienvidjūru kompānijas akciju radītā finansiālā apokalipse XVIII gadsimta Anglijā.
Atšķirībā no bitkoina pirmajiem diviem ieguldījumiem bija kaut kāds saimniecisks segums, kaut vai taustāma tulpes sīpola vērtībā.
Kriptovalūtām tāda nav, un nesenais apmēram trešdaļu vērtais kritums, iespējams, ir tikai sākums.
Tas, vai bitkoina burbuļa plīšana būtu uzskatāma par prelūdiju kādiem tālākiem notikumiem pasaules finanšu tirgos, varētu būt visai grūti atbildams jautājums. Sevišķi vēl tāpēc, ka virtuālajā vidē radīti bez seguma produkti, kuru cena aug tik ilgi, kamēr veiksmīgs mārketings ir spējīgs sarūpēt aizvien jaunus pircējus.
Ar akcijām un ieguldījumu fondiem situācija ir stipri atšķirīga. Akcijas izlaiž uzņēmumi, kuri nodarbojas ar saimniecisko darbību, kuras savukārt iegādājas ieguldījuma fondi, tādējādi šo finanšu instrumentu vērtībai vajadzētu balstīties uz peļņu un tās prognozēm.
Šobrīd galvenā nelaime ir tā, ka akciju tirgus vērtība skrien tālu pa priekšu nopelnītajam
un, ja raugāmies no akcijas cenas attiecības pret peļņu uz uzņēmuma akciju viedokļa, tad pasaules lielākajā – ASV fondu tirgū šis skaitlis atrodas virs vēsturiski vidējās vērtības un augstākajā punktā kopš pagājušās desmitgades "treknajiem gadiem".
Tāpat maznozīmīgs nav fakts, ka pozīcijas akciju tirgū tiek būvētas uz parāda. Maržinālais parāds (margin debt) Ņujorkas fondu biržā pagājušā gada novembrī ir bijis par 52% augstāks nekā iepriekšējās desmitgades augstākajā punktā 2007. gada jūlijā, radot risku straujai akciju izpārdošanai, tiklīdz radīsies šaubas par tālāku kāpumu. Šie ir tikpat spēcīgi argumenti akciju cenu kritumam, cik pasaules saimnieciskās aktivitātes pieaugums un zemās procentu likmes tam, lai investīciju bums turpinātos.
reptilis