Joprojām nav rimušas diskusijas par to, vai Saeimas deputātiem obligāti nepieciešama augstākā izglītība. Pagaidām tiesības kandidēt vēlēšanās ir jebkuram Latvijas pilsonim, kurš vēlēšanu dienā ir vecāks par 21 gadu, ja vien uz viņu neattiecas kāds no Saeimas vēlēšanu likumā definētajiem ierobežojumiem, bet augstākā izglītība prasīta netiek.
Tajā pašā laikā vēlēšanu sistēma balsotājiem nodrošina iespējas paust atbalstu vai noliegumu konkrētiem deputātu kandidātiem. Jau patlaban ikvienam interneta lietotājam ir iespējams Centrālās vēlēšanu komisijas vietnē iepazīties ar ziņām par deputātu kandidātu izglītību. Savukārt vēlēšanu dienā balsotāji, kuri uzskata, ka Saeimā ir vieta tikai tiem cilvēkiem, kuri var lepoties ar augstskolas diplomu, var izvēlētās partijas kandidātu sarakstā pievilkt krustiņu kandidātiem, kuriem ir augstākā izglītība, un izsvītrot tos, kuriem tādas nav. Tomēr domājot par to, kādiem cilvēkiem neatkarīgi no politiskās piederības ir vieta Saeimā, vērts ņemt vērā, ka būt par deputātu – tas ir pacietību un koncentrēšanos prasošs likumu gatavošanas darbs. Covid-19 pandēmijas laikā jau esam piedzīvojuši traģikomiskas situācijas, piemēram, bēdīgi slaveno aizliegumu veikalos pārdot zeķes un gada plānotājus. Visticamāk, dīvainie ierobežojumi nebūtu pieņemti, ja 13. Saeimā spēcīgāk izteikta būtu izpratne par to, kā normatīvā regulējuma formulējumi reāli ietekmē iedzīvotāju ikdienu.
Protams, deputātiem svarīgs ir arī oratora talants, rakstura stingrība nepakļauties jebkura savu interešu lobētāja spiedienam un vienlaikus spēja saprast, ka politikā svarīga ir prasme sadarboties, tomēr tie cilvēki, kuriem nav pieredzes darbā ar dokumentiem, var izrādīties maz piemēroti deputāta amatam pat tad, ja viņiem ir augstākā izglītība.
Nevar gan noliegt, ka allaž pastāv izņēmumi, un šī, 13. Saeima ir slavena arī ar tajā ievēlētu politiķi, kura izglītība teorētiski šķiet atbilstoša ideālam, rūpīgi strādājošam deputātam, bet kurš ievērību izpelnās galvenokārt ar ārišķīgu vēlmi pievērst uzmanību savai personībai. Tāpat ir arī pretēji piemēri, kad deputāti, kuru izglītība nav žilbinoša, apliecina sevi kā nopietnus politiķus.
Balsojums vēlēšanās ir deputātu kandidātu pieņemšana darbā Saeimā, un tieši no šāda aspekta – vai deputāta amats konkrētajai personai ir piemērots – būtu vērts izdarīt savu izvēli 1. oktobrī.