Protams, vēl ir iespējamas izmaiņas nodokļu reformas niansēs, tomēr svarīgākais būtu diskusiju krustugunīs un kompromisu meklējumos nepazaudēt tiešām vajadzīgas pārmaiņas. Piemēram, ieceri ieviest uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) 0% likmi reinvestētajai peļņai. (Vienkārši sakot, nodoklis jāmaksā par naudu, kas no uzņēmuma tiek izņemta, bet nav jāmaksā par naudu, kas atstāta uzņēmumā.) Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes locekle Lienīte Caune Dienai apliecināja, ka "uzņēmēji šādas izmaiņas sen gaidījuši".
Arī ēdināšanas nozares uzņēmējs Endijs Bērziņš sarunā ar Dienu uzsvēra, ka "svarīgākais, ko būtu nepieciešams ieviest, ir UIN 0% likme reinvestētajai peļņai. Mūsu uzņēmumam tas būtu svarīgi, jo plānojam ieguldījumus attīstībā. Līdz ar uzņēmuma attīstību gaidāma jaunu darba vietu radīšana, tāpēc 0% UIN likme reinvestētajai peļņai būtu tikai taisnīga". Jāatceras, ka Igaunijā, kas bieži tiek minēta kā pozitīvs piemērs racionāliem lēmumiem nodokļu jomā, UIN 0% likme reinvestētajai peļņai jau pastāv.
Nodokļu reforma paredz vēl citas būtiskas, daudzu ieskatā – nepieciešamas izmaiņas, to vidū iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, jo, kā Dienai norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, šis nodoklis mūsu valstī ir augstāks nekā Baltijas kaimiņvalstīs.
Saistībā ar citu nozaru reformām jāatceras, ka daža laba no tām tikusi norakta tāpēc, ka sabiedrībai nav pietiekami izskaidrots reformas mērķis.
Nenoliedzami, reforma nevar būt pašmērķis, tā ir līdzeklis vēlamā rezultāta sasniegšanai.
Pirms vairākiem gadiem reformu laiki bija izglītībā un zinātnē. Pretestību reformām radīja tas, ka pietrūka precīzas mērķu definēšanas, izskaidrojot, kāpēc vispār kaut ko vajag reformēt. Arī reformām veselības aprūpē nav trūcis samezglojumu, nereti tieši tāpēc, ka reformu iniciatoru idejas un iedzīvotāju vēlmes saņemt kvalitatīvu, uzticamu ārstēšanu izskatījās kā dažādas paralēlās realitātes.
Protams, apgalvot, ka pēc nodokļu reformas "nākamajā dienā uz brokastlaiku" saruks ēnu ekonomika un sāksies ļoti dinamiska tautsaimniecības izaugsme, ir utopija, taču jānovērtē, ka reforma paredz ilgi gaidītas izmaiņas, par kurām var teikt – kad tad tās ieviest, ja ne tagad?