Apstākļus sarežģī arī energoresursu cenu lēciens, kas gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem liek savā tēriņu sarakstā lielākas summas atvēlēt rēķinu, it īpaši elektrības rēķina, apmaksai. Turklāt, lai gan par elektrības cenu kāpumu Latvijas politiķus vainot nekādi nevar, mūsu valdība kārtējo reizi ir nodemonstrējusi tai raksturīgo neizlēmību, vilcinoties ar tādiem lēmumiem, kas amortizētu elektrības cenu kāpuma triecienu visai mūsu sabiedrībai, nevis tikai atsevišķām iedzīvotāju grupām.
Pašreizējo noskaņojumu Latvijas sabiedrībā raksturo arī ļoti spēcīga sašķeltība attieksmē pret vakcināciju, un nav runa tikai par sīku ikdienas kašķēšanos sociālajos tīklos. Tas, ka aptuveni 60 tūkstoši strādājošo iedzīvotāju starp divām izvēlēm – atstāt darbu vai vakcinēties pret Covid-19 – varētu būt izvēlējušies darba atstāšanu, liecina, ka visas pompozās, no nodokļu maksātāju naudas dāsni finansētās vakcinācijas kampaņas ir izgāzušās. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada trešajā ceturksnī Latvijā nodarbināti bija 876,9 tūkstoši iedzīvotāju, un, tātad salīdzinot, 60 tūkstošu – tas nav maz. Dati par to, cik daudzi, nevēloties vakcinēties, tiešām kļūs par bezdarbniekiem, gan vēl jāgaida, un, protams, var jau izrādīties, ka skaits būs krietni mazāks
Uz problēmu fona tomēr ir arī gaismas stari. Sagaidot Ziemassvētkus, varam lepoties ar prasmi pārvarēt negaidītas grūtības un pielāgoties tādai dienaskārtībai, kādu jau kopš 2020. gada marta diktē pandēmija. Lai arī gausā tempā, tomēr Rīga, tāpat kā citas pilsētas, ir ieguvusi Ziemassvētkiem atbilstošus rotājumus un tirdziņus. Daudzās jomās – sākot no kultūras līdz tūrismam – tiek īstenotas interesantas idejas. Mūsu sabiedrība var lepoties arī ar to, ka viedokļu un vērtību atšķirības palikušas vien virtuālo kauju līmenī un nav radījušas reālas sadursmes, turklāt ir pamats cerēt, ka izvairīties no reālām sadursmēm ielās un saglabāt mieru izdosies arī turpmāk.
Priecīgus Ziemassvētkus!