Patriotisma pieaugums ir viens no tiem procesiem, kas pēdējo gadu laikā pozitīvi ietekmējis mūsu sabiedrību, rāda pētījumu kompānijas Kantar veiktā aptauja.
Vienlaikus biežāk izskan arī pārdomas par to, ko mēs saprotam ar patriotisma jēdzienu. Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ir atdzīvinājis vēsturiskās traumas, licis apjaust to, ka sava valsts ir sargājama vērtība, un saasinājis apziņu, ka ikvienam var pienākt tāds brīdis, kad savas mājas ir jāaizstāv ar militārām metodēm. Likumsakarīgi, ka aktualitāšu vidū ir lielāks atbalsts militārajam dienestam un plašāka interese par dalību Zemessardzē, atklāj jau minētā Kantar aptauja.
Ir arī skaidrs, ka to, kā attīstīsies ģeopolitiskie procesi un kāda būs to ietekme uz Latvijas politiku, ekonomiku un drošību, precīzi pateikt nevar neviens eksperts. Par daudzām tēmām ir bijis ne mazums dažādu ekspertu prognožu, kuras nav piepildījušās. Ir jāpieņem, ka mēs nezinām, kādu ietekmi nākotnē radīs Krievijas izraisītais karš Ukrainā vai militārās sadursmes Tuvajos Austrumos. Arī drīzumā gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu rezultāti nav iepriekš pasakāmi. (Savulaik ir kļūdījies ne viens vien prognozētājs.)
Taču ir lietas Latvijā, uz kurām varam koncentrēties un paši ietekmēt. Kantar aptauja arī rāda – mūsu sabiedrībā pastāv augsts pieprasījums pēc atbalsta kultūrai, it īpaši kultūras mantojumam. Valsts svētku mēnesis novembris būtu īstais brīdis daudzviet Latvijā rīkot kultūras pasākumus, kas spētu iepriecināt un iedvesmot vismaz daļu mūsu sabiedrības. Pat ja tiem cilvēkiem, kuriem ir paniskas bailes no patriotisma un latviskuma jēdzieniem, nepatiks – nu un tad? Citi toties Latvijas kultūras pievilcību pratīs novērtēt.
Šoruden bieži runāts arī par to, ka ārvalstu tūristu skaits Latvijā ir mazāks, nekā būtu vēlams, un joprojām atpaliek no 2019. gada, t. i., pirmspandēmijas laika, rādītājiem.
Lai gan mūsu reģionā novembris klimatisko apstākļu dēļ nav tipisks tūrisma sezonas mēnesis, tomēr valsts svētku pasākumi, piemēram, koncerti, varētu piesaistīt ārvalstu viesus gan Rīgai, gan citām pilsētām.
Mūsu Baltijas kaimiņvalstu, kuru patriotiskie svētki arī ir gada aukstajā periodā (Lietuvai – 16. februārī, Igaunijai – 24. februārī), pieredze rāda, ka tad, ja ir patiešām interesants pasākums, laika apstākļi nav šķērslis. Ir svarīgi vien patriotismu izjust un ar šo izjūtu dalīties.