Nenoliedzot eksporta lielo nozīmi tautsaimniecības pieauguma nodrošināšanā, tomēr vienmēr esmu ar neizpratni raudzījies uz politiķiem, kuri eksporta vārdu izmanto kā politiskās retorikas instrumentu, taču daudz retāk tiek uzsvērta nepieciešamība valsts līmenī atbalstīt daudzus citus uzņēmējus, piemēram, arī amatniekus, mazos komersantus. Neapgalvoju, ka pārējie tiek pilnībā atstāti tukšā, tomēr kopumā nevar teikt, ka valdības līdzvērtīgi atbalstītu visas nozares.
Taču eksporta kontekstā mani pārsteidza LTRK valdes priekšsēdētāja Jāņa Endziņa mūsu nesenajā sarunā paustais, ka realitātē nemaz tik lielu atbalstu eksportējošie uzņēmēji nesaņem, kā tas tiek uzskatīts publiskajā telpā. Turklāt arī pašreizējās krīzes laikā eksportējošie uzņēmumi, kā noprotams, būtu priecīgi saņemt lielāku valsts atbalstu.
Visticamāk, tieši Covid-19 krīzes dēļ pirmo reizi LTRK ekonomikas indeksa vēsturē šā gada pirmā ceturkšņa aptaujas dati uzrāda pesimistisku nākotnes redzējumu arī eksportējošo uzņēmumu vadītāju vidū.
Aptaujas dati rāda, ka pašreiz uzņēmēju kopējais noskaņojums attiecībā uz nākotni (būtībā pesimisms) tuvojas līmenim, kāds tas bija 2009. gada krīzē.
2020. gada pirmajā ceturksnī pesimistisks noskaņojums vērojams visās tautsaimniecības jomās. Nedaudz mazāk pesimistiski noskaņoti ir ražošanas jomas uzņēmumu vadītāji, jau pesimistiskāk noskaņoti ir būvniecības un tirdzniecības jomas uzņēmumu vadītāji, bet vispesimistiskāk ir noskaņoti pakalpojumu jomas uzņēmumu vadītāji.
Šķiet, šie dati ļauj secināt, ka politiķu skaļie lozungi par valsts glābšanu no krīzes un atbalstu tautsaimniecībai daudzkārt atpaliek no reālajiem darbiem, lai gan, protams, eksportējošo uzņēmēju pesimisma pamatā vairāk varētu būt bažas par situāciju eksporta tirgos, nevis pesimisms par Latvijas valdības lēmumiem.
Kā akcentē Endziņš – šis gan ir uzņēmēju noskaņojuma mērījums, kas būtībā ir apsteidzošs un korelē ar ekonomisko situāciju nākotnē. Taču – ja nevēlamies šos rādītājus redzēt valsts budžetā IKP kritumā, jāturpina pilnveidot atbalsta instrumentu kopumu. Jārīkojas apsteidzoši, lai pētījuma datu scenāriju nepiedzīvotu realitātē.
jānis
Kapitālistkapitālais