Šobrīd aizvien spēkā daudz ierobežojumu, īpaši saistībā ar valsts pārvaldes pakalpojumu izmantošanu. Kopš pagājušā gada ir pieejama e-adrese, kuras izmantošana varbūt līdz šim bija mazāk populāra. Vai krīze situāciju maina – lietošanas apjoms un lietotāju skaits pieaug?
Atbilstoši e-adreses likumam juridiskās personas un privātpersonas e-adresi varēja sākt izveidot jau kopš pagājušā gada sākuma. Šobrīd kopumā ir izveidoti 10 tūkstoši e-adrešu, bet šo kopskaitu veido gan valsts pārvaldes iestādes, gan juridiskās un privātpersonas. Patlaban e-adresei ir pieslēgtas 3345 iestādes, ar kurām iedzīvotāji caur šo kanālu var komunicēt. Brīvprātīgi šo sistēmu izmanto 8740 privātpersonas, kā arī 1610 juridiskās personas. Savukārt no 2023. gada e-adrese būs jālieto visām juridiskajām personām.
Esam organizējuši informatīvas kampaņas, uzņēmējiem skaidrojot, ka elektroniskās adreses lietošana ļauj ietaupīt gan finanšu, gan laika resursus, turklāt ļauj daudz efektīvāk sazināties ar valsts pārvaldi. 2019. gada novembrī un decembrī, kā arī šā gada janvārī vidēji 300 uzņēmēju aktivizēja e-adresi. Savukārt fiziskās personas aktīvāk to veidoja 2019. gada janvārī, kad e-adrese tika oficiāli atvērta privātpersonām, bet 2019. gada pēdējos trijos mēnešos privātpersonas atkal aktīvāk veidoja kontus – vidēji 500–700 cilvēku mēnesī. Turklāt interesanti – ja šā gada pirmajos mēnešos privātpersonu aktivitāte e-adreses veidošanā bija kritusies (vidēji 370 personas mēnesī), tad jau aprīlī, vīrusa radītās krīzes laikā, kopējais jauno lietotāju skaits atkal bija teju divreiz lielāks nekā "parastā" mēnesī – 668 cilvēki. Tas noteikti izskaidrojams ar situāciju, ka ierobežojumu laikā cilvēkiem nav iespēju klātienē apmeklēt attiecīgo valsts iestādi, lai nokārtotu sev svarīgus jautājumus.
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 12. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!