Viena no ražošanas uzņēmumu biznesa sastāvdaļām ir produkcijas izplatīšana jeb loģistika. Kā to ietekmējusi epidēmija un ar to saistītie ierobežojumi?
Izmaiņas notikušas patiešām lielas. Nav nekāds noslēpums, ka jomā, kurā mēs strādājam, produkcijas realizācijas apjoms tieši HoReCa (restorānu, bāru, viesnīcu) segmentā tagad ir vai nu ļoti neliels, vai pilnībā apstājies, jo faktiski darbojas neliels skaits kafejnīcu. No vienas puses, mums ir kļuvis vieglāks darbs noliktavās, jo ir samazinājies piegāžu adrešu skaits. Latvijā HoReCa klienti ir izteikti koncentrēti pilsētu centros, Rīgā tas vairāk ir Vecrīgā un ap to. Lai apgādātu klientus šādās vietās, nepieciešams attiecīgs autoparks, jo pilsētas centrā mēs nevaram iebraukt, piemēram, ar 24 tonnu kravnesības auto, tāpēc tika izmantoti mazie busi, kuri šobrīd vairs netiek tādā apjomā noslogoti, patlaban tie jāpielāgo preču izvadāšanai citos maršrutos. Vienlaikus šī krīze ir radījusi pozitīvu aspektu – piegāžu laikā mūsu automašīnām vairs nav jāstāv sastrēgumos, tas nozīmē gan laika, gan degvielas ekonomiju.
Mūsu loģistikas dati parāda arī interesantu niansi – ir krities apgrozījums lielajās veikalu ķēdēs, sevišķi Rīgā un tās tuvumā, bet palielinājies piegādes apjoms reģionos uz mazajiem rajonu veikaliem. Tas ļauj noprast, ka liela daļa cilvēku reāli izmanto iespēju strādāt attālināti un par savu pašreizējo darba un dzīves vietu izvēlējušies lauku īpašumus, attiecīgi arī iepērkas tuvākajos mazajos veikalos.
Tas nozīmē nepieciešamību pārplānot loģistikas struktūru – mazo veikalu apgādei nepieciešamas lielākas mašīnas?
Patiesībā arī reģionu pilsētu veikalu apgādei īsti nevar izmantot lielās kravas automašīnas. Piemēram, Kuldīgā vai līdzīgā pilsētā lielām automašīnām ir grūti izbraukāt pa mazajām ielām, tāpēc piegādes veicam ar vidēja lieluma automašīnām un atsevišķos reģionos veicam nevis vienu, bet divus braucienus dienā. Esam arī palielinājuši piegādes automašīnu skaitu, kas strādā tieši reģionos.
No teiktā secināms, ka vismaz jūsu uzņēmumā darba apjoms varētu būt pat nedaudz pieaudzis?
Atturēšos komentēt pašreizējo situāciju konkrētos skaitļos, taču tie noteikti nav pieauguši – kā jau minēju, patlaban teju pilnībā ir apstājies HoReCa segments, turklāt atšķiras arī ieņēmumi no parastās mazumtirdzniecības un no HoReCa tirgus. Taču skaidrs, ka pieaugums vienā segmentā ļauj mazināt zaudējumus no cita segmenta apstāšanās.
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 30. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!