Daudzus gadus Valsts kontrole (VK) savās revīzijās dažādās jomās un iestādēs ir konstatējusi trūkumus, pārkāpumus, taču revidētie parasti apstrīd VK secinājumus, tiem nepiekrīt. Un, no malas vērojot, rezultātā nekas nemainās.
Ieteikumu ieviešana ir jebkuras audita iestādes darba galvenais rezultāts – lai sistēma turpmāk darbotos tā, ka pārkāpumu skaits un smagums maksimāli minimizētos. Attiecībā uz to, ka publiskajā telpā revidētās institūcijas nereti nepiekrīt VK secinājumiem, varu pilnīgi godprātīgi pateikt, ka pēc katra revīzijas ziņojuma projekta, ko VK iesniedz revidējamai vienībai, notiek šo ieteikumu saskaņošana, jo VK tā vienkārši nenosaka ieteikumus, tos nepārrunājot ar revidējamo – ko un kādos termiņos tas izdarīs. Ir bijuši atsevišķi gadījumi, kad revidējamā vienība ir pateikusi: nē, mēs to nekādā ziņā nedarīsim. Šādos gadījumos esam vērsušies Saeimas Publisko izdevumu revīzijas komisijā, un jautājums ir atrisināts. Turklāt publiskajā telpā revidētie iebildumus pauž par revīzijas secinājumiem, taču ne par ieteikumiem, kurus tomēr ievieš, un sniedz pārskatus par paveikto. Savā ziņā tā ir tāda pašaizsardzības pozīcija, kad cilvēkam tomēr negribas publiski atzīt, ka viņš kaut ko nav izdarījis vai nav sapratis. Taču te atkal varu atsaukties uz Saeimas komisijas pārstāvju teikto – komisijas sēdēs, kurās ne vienmēr piedalās mediji, izskan arī pateicības vārdi VK par sniegtajiem ieteikumiem, redzējumu sistēmas darbībā un to, kā viņi varētu strādāt labāk.
Jūsu revidētie Saeimā jūs slavē?
Jā. Kaut vai, piemēram, viena no mūsu pēdējām revīzijām par ceļu satiksmi, kurā analizējām, kāpēc mūsu valstī joprojām ir tik liels satiksmes negadījumos bojā gājušo un smagi cietušo skaits, kas ir ap 700 cilvēku gadā. Secinājumos norādījām uz problēmām gan Valsts policijā, gan Satiksmes ministrijā un citās institūcijās, kuru pārziņā ir šis jautājums. Ja jūs pavērojāt, šīs institūcijas apņēmās veikt uzlabojumus, lai gan samazinātu melno punktu skaitu, gan kvalitatīvāk apkopotu datus, kas nepieciešami situācijas uzlabošanai. Vēl viens piemērs – VK revīzijas secinājumi par Rīgas brīvostu. Medijos izskanēja ziņa, ka viņi pilnīgi nekam nepiekrīt, bet tad seko nākamais teikums – ieteikumus ieviesīsim. Ko tad ieviest un uzlabot, ja jau tajā sistēmā viss ir perfektā kārtībā?
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 22. janvāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Zobs Kaulā
indulis