Pēc Brexit vienošanās noraidījuma britu parlamentā ir skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Kas šobrīd notiek Lielbritānijā?
Varētu teikt, ka tā ir politiskā krīze un rezultāts populisma saskarsmei ar realitāti. Gatavojoties referendumam, visās malās skanēja, ka tas būs ļoti vienkārši, Lielbritānija saites ar ES saraus ātri, bet realitāte ir savādāka. Lielbritānija ir bijusi ES dalībvalsts četrdesmit piecus gadus, un skaidrs, ka šīs saites nevar pārraut tik vienkārši. Šaurākā līmenī skatoties, redzama stīvēšanās starp stingrās un mērenās pieejas atbalstītājiem par Terēzas Mejas panākto vienošanos, ir šķelšanās viņas pašas Konservatīvajā partijā, kur daļa vēlas stingro Brexit – izstāties no ES bez vienošanās. Tomēr lielākā daļa deputātu nav tādam scenārijam gatavi, to apliecina arī parlamenta balsojums, jo liela daļa konservatīvo pieslējās opozīcijai, kas balsoja pret Mejas panākto vienošanos, bet tajā pašā laikā nav gatavi atbalstīt arī izstāšanos bez vienošanās.
Normālā situācijā sekotu premjera demisija. Kāpēc Meja neatkāpjas?
Tas varētu notikt, ja tiktu izteikta leiboristu rosinātā neuzticība Mejas valdībai. Taču diez vai viņas partijas pārstāvji, pat ja balsojuši pret vienošanos, balsos pret savu atrašanos valdībā. Līdz ar to neuzticības balsojums neko nemainīs. Ja tomēr neuzticība tiks izteikta, parlamentam 14 dienu laikā jāapstiprina jauna valdība. Ja tas neizdosies, Lielbritānijā būs ārkārtas vēlēšanas. Tad būs smaga politiskā krīze, ļoti garš process, un jautājums par to, kas notiks ar Brexit, ir atvērts. Nav arī skaidrs, ko opozīcijā esošie leiboristi būtu gatavi piedāvāt vietā.
Ņemot vērā sarežģīto iekšpolitisko situāciju, kāds ir iespējami labākais scenārijs, vai visi ir slikti?
Reālākais un racionālākais scenārijs varētu būt tāds, ka tiek pagarināts izstāšanās sarunu termiņš. Proti, Lielbritānija neizstājas 29. martā, bet sarunu process tiek pagarināts vēl par dažiem mēnešiem vai pusgadu, kad tiek mēģināts modificēt esošo vienošanos, bet jau ar konkrētiem priekšlikumiem no Lielbritānijas puses, nevis vienkārši pasakot, ka mums nepatīk šī vienošanās un piedāvājiet kaut ko citu.
Pats neiespējamākais scenārijs, ņemot vērā britu sašķeltību un lielo Brexit atbalstītāju skaitu, ir Lielbritānijas palikšana Eiropas Savienībā, lai gan tas būtu visizdevīgākais un labākais visiem, arī Latvijai.
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 17. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
paradokss
Jack Ivanovich Sparrow
Krējums Saldais