Esat paudis, ka pēdējo mēnešu notikumi saistībā ar konfrontāciju starp Jauno konservatīvo partiju (JKP) un KPV LV liecina par mēģinājumu izstumt KPV LV no valdošās koalīcijas. Kas jums tā liek domāt?
Te jāskata plašāks konteksts – kā šī valdība vispār tika izveidota. Piecdesmitā un piecdesmit pirmā trūkstošā balss bija deputāti Artuss Kaimiņš un Aldis Blumbergs. Šāda koalīcija var strādāt, bet ir grūti nodrošināt normālu valdības, Saeimas komisiju darbu. Līdz ar to KPV LV iesaistīšana bija tāds nepieciešams īstermiņa solis. Aprēķins bija diezgan skaidrs – tā kā KPV LV bija ienākusi politikā ar revolucionāriem solījumiem būtiski mainīt valsts pārvaldi un politiku, tad ieiešana Jaunās Vienotības (JV) (kas bija atbildīga par pēdējo desmit gadu politiku valstī) valdībā, protams, nozīmētu partijas popularitātes kritumu, kas arī ir noticis. Un brīdī, kad partijas popularitāte ir ļoti samazinājusies, būtībā tā vairs nav vajadzīga. Tagad parādās visādi elementi – domstarpības ar koalīcijas partneriem, tas, ka visi nav gatavi klausīt jaunajam kursam, veidojot totalitāru valsti. Tagad, kad šo domstarpību kontekstā ir parādījies Kaimiņa un Blumberga aspekts, protams, situācijā, kad partijai, kurai iepriekšējo 16 mandātu vietā ir palikuši desmit, ir mērķis pārdalīt ietekmes sfēras. Turklāt koalīcijai šobrīd vairs nav 51, bet jau vairāk balsu, kā rezultātā pārsvars veidojas vēl lielāks, un tādējādi var atļauties izslēgt KPV LV no koalīcijas. Tādēļ, manuprāt, mērķis ir tikt no KPV LV vaļā un sadalīt to, kas kādreiz bija viņu pārziņā. Pie tā šobrīd tiek ļoti intensīvi strādāts – viss uz to norāda.
Vai KPV LV kongresā pieņemtie lēmumi varētu ietekmēt kādus procesus koalīcijas līmenī?
Pirmkārt par kongresu. Manuprāt, partijas biedri pieņēma ļoti pareizu un pragmatisku lēmumu – faktiski vienīgo iespējamo loģisko lēmumu šajā situācijā un šajā laikā –, ievēlot Ati Zakatistovu par partijas valdes priekšsēdētāju. Jo tagad de jure ir tas, kas faktiski bija de facto, – jau pēc Saeimas vēlēšanām partijas kursu noteica Zakatistovs gan par ieiešanu valdībā, gan citos jautājumos, līdz ar to viņš šobrīd ir gan Saeimas frakcijas, gan partijas vadītājs un visa atbildība par to, kas notiks jau pavisam drīz, ir nedalīti Zakatistova rokās – gan gūt panākumus, gan atbildēt par veiktajiem soļiem. Tas noteikti ir pozitīvs aspekts jebkurai partijai šādā situācijā.
Kongresa kontekstā parādījās runas, ka līdz ar jauno situāciju partijā tās rindās varētu atgriezties no partijas izslēgtais Aldis Gobzems un arī jūs. Tiesa, jūs gan joprojām esat partijas biedrs, lai arī izslēgts no frakcijas. Vai ir pamats šādām runām?
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 13. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Itamars Toledano
Žanis Mārsils
Didža Šmita seja -