Lai gan atbildīgie dienesti stāsta, ka e-veselības darbības traucējumi ir īslaicīgi un kopumā sistēma strādā apmierinoši, tam grūti bija piekrist, vairāku dienu garumā lasot ziņas par grūtībām un sarežģījumiem, ar ko saskārās (un aizvien saskaras) ārsti un farmaceiti.
Rezultāts loģisks – neapmierināti pacienti, stresa pārņemti mediķi un sabiedrības sašutums kopumā par kārtējo valsts projektu, kam iztērēti miljoniem eiro nodokļu maksātāju naudas kopā ar solījumiem padarīt pilsoņu ikdienu vienkāršāku un ērtāku. Taču skarbā realitāte ienesusi savas korekcijas, liekot uzdot jautājumu – vai mūsu valstī publiskā pārvalde var īstenot kaut vienu projektu, kas "lielos vilcienos" tomēr sniegtu pozitīvu pievienoto vērtību un ļautu ar gandarījumu paust – mūsu dzīve kļuvusi ērtāka? Pagaidām tā neizskatās. Diemžēl.
Atbild Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš:
Diemžēl jāatzīst, ka 2. janvārī e-veselības lietojamībā bija darbības traucējumi. Līdz ar to nevaram būt apmierināti, taču atbildīgie dienesti strādā teju diennakts režīmā, lai sistēma strādātu labi.
E-veselības sistēma ir smags mantojums, tā projektēta pirms 10 gadiem un arī ieviešanas process bija nesamērīgi ilgs.
Lieli projekti nekad netiek ieviesti bez kļūdām. Arī e-veselības projekts ir uzlabojams, bet visefektīvāk to var darīt, sistēmu lietojot.
Ap 50% ārstniecības iestāžu strādā caur e-veselības portālu, kur darbības traucējumu nav, tomēr jāpilnveido portāla ātrdarbība. Otra daļa strādā ar lokālajām sistēmām, kuru savietojamība ar e-veselības portālu notika pēdējā brīdī, iespējams, tāpēc, ka to īpašnieki un izstrādātāji domāja, ka e-veselības ieviešanu atkal atliks.
Apzināmies, ka sistēmas uzlabošana ir mūsu atbildība, tāpēc darām visu, lai ikvienu situāciju operatīvi atrisinātu. Ja būs nepieciešams, apmeklēsim individuāli ārstniecības iestādes un aptiekas, kurās ir problēmas ar sistēmas izmantošanu.
Kučinskis ar Čakšu un
> Pietiek apmelot sistēmu!
Mirdza Stare