Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Reirs: FKTK darbs pārmaiņu periodā nodrošināts ļoti labi

"Finanšu un kapitāla tirgus komisija piedzīvo pārmaiņu laiku. Katras pārmaiņas prasa pielāgošanos, bet svarīgākais ir mērķis, kāpēc tās tiek veiktas. Mums ir viena no līdz šim ambiciozākajām finanšu sektora reformas programmām Eiropā, un tā pierāda, ka Latvija ir apņēmusies nodrošināt stabilu un caurspīdīgu finanšu sektoru kā pamatu ilgtspējīgai izaugsmei un labklājībai visiem Latvijas iedzīvotājiem," pauž Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

Reira vērtējumā, pārmaiņu posmā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) darbs ir nodrošināts ļoti labi. FKTK darbs ne brīdi nav pārtraukts, pilnvērtīgi īstenojot visas funkcijas gan licencēšanas, gan uzraudzības, gan finanšu noziegumu novēršanas, gan arī sankciju ievērošanas jomā, uzsver ministrs. 

"Par darba nepārtrauktību liecina arī nesenais AS PNB Banka gadījums, kad, ņemot vērā atbildīgo institūciju pieņemtos lēmumus, FKTK apturēja bankas finanšu pakalpojumu sniegšanu un pieņēma lēmumu par noguldījumu nepieejamību. FKTK vadībā ir nodrošināta operatīva un saskaņota Latvijas institūciju rīcība bankas darbības apturēšanas nodrošināšanai, īstenojot arī produktīvu sadarbību ar Eiropas institūcijām – Eiropas Centrālo banku un Eiropas Vienotā noregulējuma valdi," piebilst Reirs.

Tāpat viņš norāda, ka FKTK ātri un profesionāli izstrādāja kārtību garantētās atlīdzības izmaksai AS PNB Banka klientiem, kompetenti sadarbojoties visām iesaistītajām pusēm. "Atlīdzības jau tagad ir saņēmusi vairāk nekā puse bankas klientu. Lai gan šoreiz, ņemot vērā mērķauditoriju – lielu skaitu senioru – pensiju saņēmēju, garantēto atlīdzību izmaksas process bija jāizstrādā īpaši rūpīgi, iepriekš paredzot dažādus sarežģītus apstākļus, tas tika izdarīts profesionāli un maksimāli ātri, meklējot starpinstitucionālus risinājumus un pilnveidojot procesus izmaksu laikā. Komisija nodrošināja arī individuālu pieeju, ja tāda nepieciešamība radās. Uzrauga darbs ir profesionāls un labi organizēts," piebilst ministrs.

Reirs uzsver, ka svarīgi bija tiesai iesniegt argumentētu pamatojumu, lai tā pieņemtu lēmumu par bankas maksātnespēju. Latvijas Noguldījumu garantiju fonds, kas no saviem līdzekļiem nodrošināja garantētās atlīdzības izmaksu AS PNB Banka klientiem, maksātnespējas procesā būs kreditors, pretendējot uz visu izmaksāto līdzekļu atgūšanu. AS PNB Banka situācijā FKTK bija un arī turpmāk ir jūtams skaidrs redzējums un izpratne par veicamajām darbībām, lai visi procesi noritētu atbilstoši normatīvajiem aktiem un starptautiskajai praksei, norāda ministrs.

Reirs arī saka, ka būtiski ir uzlabojusies informācijas apmaiņa, gan sadarbībā ar Latvijas iestādēm, gan arī starptautiskajiem partneriem un institūcijām. Tas ir īpaši svarīgi Moneyval rekomendāciju ieviešanā, informācijas sagatavošanā un Latvijas progresa skaidrošanā starptautiskajām institūcijām. "Jāatgādina, ka Moneyval rekomendāciju ieviešana ir viena no galvenajām valdības prioritātēm, tāpēc darbs, kas paveikts pēdējo gadu laikā pie finanšu risku mazināšanas un to pārvaldības stiprināšanas ir augstu vērtējams. FKTK vadībā veikti būtiski pasākumi banku iekšējās kontroles sistēmu pilnveidošanai un stiprināšanai, kā arī riska līmeņa mazināšanai. Tāpat būtiski stiprināta uzraudzība, un veikto pasākumu rezultātā finanšu tirgus dalībnieku sektorā vērojams būtisks paaugstināta riska klientu kredīta apgrozījuma kritums, ievērojami samazinājies tādu klientu skaits, kas pakļauti padziļinātai izpētei, kā arī čaulas kompāniju skaits," informē ministrs. 

Tāpat viņš uzsvēra, ka kredītiestādēm arī šis ir lielu pārmaiņu laiks - biznesa modeļa maiņa nav vienkāršs, bet ir ļoti nepieciešams lēmums, ko vairākas Latvijas bankas ir pieņēmušas un īsteno. Tomēr jāteic, ka, lai gan šā gada sākumā vērojams neliels Latvijas banku izsniegto kredītu apjoma pieaugums, tās varētu iesaistīties tautsaimniecības kreditēšanā aktīvāk.

"Finanšu sektora sakārtošana un turpmākais darbs finanšu noziegumu novēršanas jomā nebūtu iespējams bez visu iesaistīto pušu ieguldītā darba. Latvijas finanšu nozari veidojošās institūcijas ir apņēmības pilnas turpināt ievērojamo progresu, kas panākts līdz šim, un veiksmīgi ieviest Moneyval rekomendācijas, rūpējoties par valsts un tās iedzīvotāju labklājību," piebilst finanšu ministrs.

Reirs jaunajai FKTK padomes priekšsēdētājas amata kandidātei Santai Purgailei novēl izturību, drosmi un spēju turpināt iestādes iesākto kursu finanšu sektora sakārtošanā.

Top komentāri

.
.
Viss kārtībā, ak, cienījamā kundze! Viss kārtībā, viss kārtībā!
Cita starpā jeb starp citu
C
Kas tiek darīts bijušā labklājības ministra ambiciozā paziņojuma sakarā,ka minimālā pensija Latvijā nav pārskatīta ju divpadsmit gadus?!
Lāsma
L
Nez, kad reiz visus ministru teiktos vārdus būs iespējams piedzīvot realitātē? Te domāju par labklājības paaugstināšanos iedzīvotājiem.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē