Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

SESTDIENAS CEĻOJUMI

Mini brīvdienas pandēmijas laikā © DIENA

Espreso gan garšos tāpat, taču viss cits, braucot uz Itāliju kaut dažu dienu ceļojumā koronavīrusa laikā, būs citādi. Un šoreiz brauciens uz Bari Dienviditālijā ne tikai dod enerģiju, bet arī ļauj novērtēt pašmāju tukšās pludmales un mežu svaigo gaisu

Svētā vieta starp debesīm un zemi. Meteori © DIENA

Grieķijas pašā viducī atrodas pavisam neliels zemes pleķītis, kam piemīt neatkārtojams pievilkšanas spēks. Atliek tikai uzmest aci bildei ar "gaisā pakārtajiem" klosteriem, lai tie iespiestos dziļi atmiņā un nelaistu vaļā līdz brīdim, kamēr nebūsi spēris kāju šajā svētajā vietā. Tāpēc papildu loks cauri Grieķijai tāds sīkums vien šķiet, jo nepamet pārliecība, ka Meteori vienreiz dzīvē ir jāredz.

Skārletas pusē ar klaburčūskām un ieročiem © DIENA

Lai gan daudzi par persiku štatu dēvēto Džordžiju ASV neuzskata par īpašas intereses vērtu, ceļotājgaitas tai pusē var izrādīties pat ļoti saistošas – ne jau kurā katrā vietā var piedalīties īstā Vējiem līdzi tējas ballītē, nobīties no agresīviem kaimiņiem un bruņurupučiem un varbūt pat pagaršot tikko nomedītu klaburčūsku.

Nejaušais ceļojums ar medaini kafijainu garšu © DIENA

No vissmirdīgākā augļa pasaulē līdz paradīzes garšai. Tieši tik dažādi tiek raksturots eksotiskais duriāns, auglis, ko mēs dodamies meklēt Singapūrā, bet atrodam Malaizijā – izmetot "nelielu līkumu" un iepazīstot negaidītu viesmīlību.

Orhidejas un zelta rags © DIENA

Indijas ziemeļu provinces ir pārsteigumu pilnas un virknē vienu brīnumu pēc otra: izrādās, tieši no Asamas ir aizsācies tējas kultūras uzvaras gājiens pa pasauli, tieši tur ir milzīga savvaļas orhideju dažādība, tieši tur par vienraga degunradžu izglābšanu un Kāzirangas Nacionālā parka izveidošanu jāpateicas kādai izcili daiļai lēdijai un viņas ietekmīgajam vīram.

Brūnos lāčus Igaunijā meklējot © DIENA

Lai brīvā dabā redzētu lāčus, nemaz nav jādodas pāri puspasaulei – pietiek aizbraukt tepat līdz Igaunijai, kur ir iekārtotas pat speciālas slēpņu mājas šo dzīvnieku vērošanai.

Sirreāli un ar hiēnām © DIENA(9)

Senās Abesīnijas jeb mūsdienu Etiopijas austrumu pusē ir pilsēta, kas atmiņā iespiežas uz ilgu laiku, – Harera. Tā veidojusies kā islāma bastions Āfrikas vidienē, apaugusi ar arābu kultūrslāni un piesaistījusi izcilus pasaules radošos ģēnijus. Apdzejota, noslēpumaina, maģiskiem rituāliem apvīta, tā dzīvo savu savrupo dzīvi – starp dažādiem gadsimtiem.

5000 km randiņā līdz jūrai © DIENA(3)

Tas notika pirms astoņiem gadiem. Aigars teica, ka gribētu aizstopēt uz Melnās jūras piekrasti Rumānijā, un Anete piekrita, lai gan abi bija tik tikko iepazinušies. Tā viņu piektais randiņš sākās Talsu Klondaikā, pie sulas glāzes pētot Eiropas autoceļu karti un veidojot sarakstu ar ceļojumā līdzi ņemamajām lietām. Ar 200 latiem (apmēram 300 eiro) kabatā un stopēšanas pieredzi tikai pa Latviju un Igauniju viņi devās ceļā.

Cukura nepārspētais lidojums © DIENA(65)

Paša rokām uzbūvēt lidmašīnu, izņemt pasaules preses karti, paspiest roku ģenerālim Balodim, samīļot savējos un doties uz "uzlecošās saules zemi" Japānu – izdomāt tādu lidojošu avantūru varbūt varētu vēl kāds latvietis, taču tik pārdrošu un triumfālu sololidojumu veikt ir izdevies tikai vienam, un tas ir vēlāk pretrunīgu slavu ieguvušais aviators Herberts Cukurs. Tobrīd gan viņš ir dzīva leģenda, kura vārdu asiņainā politika vēl nav skārusi.

Nebūtu durvju zvanu un policijas © DIENA(9)

Kad robežas ciet, bet ceļot gribas, izziņas resursi jāmeklē savā zemē. Uz Viļaku Latgales pierobežā dodos ar konkrētu mērķi – 8. aprīlī, Starptautiskajā romu dienā, apciemot Latgales čigānus. "Ja ne šī blokāde, mēs tik mierīgi nesēdētu," situāciju rezumē ansambļa Brīvais vējš dalībnieki Rasma, Ruslans un Dollārs, kas svētkiem būtu gatavi vienmēr.

72 stundas ceļā uz mājām. Repatriācijas stāsts © DIENA(9)

Kādu jūs iedomājaties savu pirmo ceļojumu uz ārzemēm? Visticamāk, ne jau iestrēgšanu citā kontinentā vispasaulīga vīrusa dēļ, ātro kredītu biļešu vietā un 72 stundas ilgu mājupceļu caur dažādām pilsētām ar obligātu noteikumu uzvilkt sejas masku. Un kā punkts uz i – nevis nevēlēšanās izkrāmēt koferus, bet pašizolācija īrētā namiņā pēc atgriešanās Latvijā. Tieši tāds ir Ingas un viņas ģimenes repatriācijas stāsts.

Svešam uzticēties. Divas nedēļas Izraēlā © DIENA

Divas nedēļas Izraēlā piepilda informācijas, jūtu un atmiņu krātuves, rāda krāšņas mūsdienu ainas un atdzīvina vēsturi. Tās pārsteidz, iejūsmina, dara melanholisku un ievelk treknu plusu pasaules izziņā. Taču lielā čemodānā mājās tiek atvests kas cits – krava latviešu valodā, kas stāv pāri laikam un slavina nepraktisko cilvēku ar neapvīlētu dvēseli.

Ar vissaldāko cukura virskārtu. Nāblusa Palestīnā © DIENA(1)

Palestīnā teju katram ir zināms vislabākais restorāns, švarmu ēstuve un Austrumu saldumu kafejnīca pilsētā. Reti kad vietējiem par to ir vienots viedoklis, tāpēc neatliek nekas cits, kā meklēt pašiem savu "labāko" it visā. Tomēr vienā jautājumā valda absolūta vienprātība – skaidrs, ka vislabākais kanafeh Palestīnā atrodams tā dzimtajā vietā Nāblusā, un tas ir gana labs iemesls, lai dotos uz turieni vismaz dažu dienu ceļojumā.

Karš, kas nebeigsies nekad © DIENA(3)

Ne gleznaina, ne iedvesmojoša, bet pieklājīga pustuksneša pilsēta – tāds man ir pirmais un arī nākamie iespaidi par Huaresu pašos, pašos Meksikas ziemeļos, gandrīz precīzi pa vidu starp Atlantijas un Kluso okeānu. Šis Meksikas reģions visbiežāk figurē starptautiskajās ziņu lentēs, un garā un šaurā ziemeļu pierobežas josla parasti tā arī tiek saukta – par robežas reģionu.

Zemē ar klusumu un ''iekšām'' © DIENA(1)

Vienkāršība, pamatīgums, klusums. Uz Somiju pie dabas krūts var braukt ne tikai ziemā slēpot, bet arī vasaras vidū – lai smeltos Karēlijas ziemeļniecisko mieru un tuvāk iepazītu mūsu lādzīgos kaimiņus.

Starp gariem un čaumalām © DIENA(7)

Arunāčala Pradēšas novads uz Indijas un Ķīnas robežas ir otra pasaulē vislielākā budisma tempļa mājvieta, un to īpaši iecienījuši arī baptistu misionāri, taču vissavdabīgākā ticība šeit ir Donji Polo – uz cilšu seno tradīciju bāzes izveidota jauna sinkrētiska reliģija, kas mūsdienu pasaulē turpina slavināt animisma dabas garus, tic šamaņa spēkam un olas dzeltenumā nolasītām diagnozēm.

Divas salas, dubults šarms © DIENA(1)

Laipni cilvēki, rāma atmosfēra, visaugstākais kalns Portugālē, osta, kurā piestāj jahtas, šķērsojot Atlantijas okeānu, parlamenta pulcēšanās vieta, pārpasaulīga ainava, ko radījuši vulkāniskie procesi, UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti vīnogulāji, daudzbalsīgs putnu koris, senlaicīgu baznīcu zvani un krāsaini ziedi – tas viss veido kolorītu, kas raksturo kaimiņos esošās salas Fajalu un Piku.

Dzīvnieki ar pievienoto vērtību © DIENA

Indija ir dzīvajai radībai draudzīga zeme, kur mērkaķus var īpaši pielūgt, ziloņa galvu uzlikt cilvēka rumpim, padarot par svētu, kaziņām pirms upurēšanas atļauts apēst visu, kas ceļā, govis var apturēt kaut sešjoslu satiksmi, ziloņi tiek izrotāti hennas ornamentiem, katram lopiņam un kukainītim ir sava sargājošā dievība, turklāt Asamas provincē mītošie vienraga degunradži paši ir kļuvuši par dabas svētceļnieku pielūgsmes objektu.

Divas dienas Dubaijā ar klibu kāju © DIENA(6)

Atliku likām pietiek iespaidu, Apvienoto Arābu Emirātu vislielākajā pilsētā uzturoties arī tikai pāris dienu. Vēl jo vairāk, ja uz miljonu pilsētu dodas laikā, kad tā dzīvo grandiozās Expo 2020 izstādes gaidās

Kurp lido Maskava © DIENA(11)

Krievijas galvaspilsētā saule paspēj norietēt, kamēr ceļinieks pa apakšzemes pāreju šķērso vienu vienīgu ielu, senu un joprojām topošu augstceltņu ir vairāk nekā skuju milzu egles zaros, Jaunā gada eglīšu parādei ir izcirsti vismaz pārdesmit hektāru trekna meža, salatēvi un sniegbaltītes sveicina uz katra stūra, un par kopsaucēju Maskavas Jaunā gada ideoloģijai ir kļuvusi kosmosa un lidaparātu tēma.