Iedzīvotāju skaita ziņā apmēram divas Rīgas lielā Huaresa ir vietējiem apstākļiem visnotaļ moderna pilsēta ar apjomīgu ražošanu un patālu nomalēs nobāztiem pusgraustu rajoniem. Meksikā ir arī daudz briesmīgākas pilsētas, uz kopējā fona šī ārēji tiešām ir tīri tā neko. Taču ne jau tāpat vien tieši Huaresa ir izpelnījusies palamu Meksikas ''Bagdāde uz robežas''.
Vēl 2006. gadā Meksika bija samērā jauka un mierīga valsts – vai vismaz izskatījās pēc tādas. Gadā uz katriem simt tūkstošiem iedzīvotāju te notika tikai aptuveni desmit slepkavību – mazāk nekā dažā labā ASV štatā.
Taču tad… tad sākās lielā karteļu cīņa par teritorijām, un jo īpaši par Huaresu, kas ir un paliek vieni no galvenajiem vārtiem narkotiku plūsmai uz Savienotajām Valstīm, un līdz ar to sākās arī mazā ellīte, kas nav beigusies līdz šai baltai dienai.
Stulbs pārpratums – 16 līķu
Pēc uzstājīga lūguma šķietami klusā un pievilcīgā pilsētas rajonā pa taksometra logu man bijīgi parāda vietu, kur tobrīd burtiski pirms pāris nedēļām bruņoti kaujinieki iebruka universitātes un koledžas studentu ballītē, atklāja uguni un nogalināja kopumā 16 cilvēku vecumā no 14 līdz 42 gadiem. Nogalināto vidū bija gan skolas futbola zvaigznes, gan medicīnas studenti, gan vēl citi jaunieši, un droši vien arī tāpēc izmeklēšana bija daudz nopietnāka nekā saistībā ar parastām apšaudēm.
Itin drīz tika noskaidrots, ka… gluži vienkārši ir gadījies stulbs pārpratums. Huaresas narkokarteļa algoto slepkavu – sicarios – organizācija La Línea bija sagatavojusies apšaut konkurējošā Sinaloas narkokarteļa algoto slepkavu organizācijas AA – Artistas Asesinos – saviesīgā pasākuma dalībniekus. Taču, kā gadījās, kā ne, ņēma un šos AA sajauca ar citiem AA – tāpat apzīmēto futbola čempionātu, ko bija uzvarējuši ballītes rīkotāji. Ar vārdu sakot, tā muļķīgi sanāca...
Tomēr vistrakākais ir tas, ka šis Huaresā pēdējos gados nav nekāds vienreizējs, traģisks, vietējo sabiedrību līdz nemaņai šokējošs notikums, kura atskaņas liek mainīt likumus, tikumus un ko tik vēl ne. Nudien ne – tas ir diezgan parasts atgadījums, kas izceļas tikai ar to, ka bojā gājuši nepareizi ļaudis. Kopumā šī masu slepkavība – kā citādi to nosaukt – ir tikai viens no neskaitāmajiem absurdajiem slaktiņiem, kādi vai katru dienu vai vismaz nedēļu atgadās Meksikā, un it īpaši vairākos tās ziemeļu štatos.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 20.-26. marta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
prokurors Vioriks
Džordžs Pederasts