Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Ražošana

Apstrādes rūpniecībai jaunu rekordu gads

Lai arī decembrī pieauguma temps nedaudz kritās, 2017. gadā rūpniecības produkcijas apjoms ir audzis par 8,5%. Apstrādes rūpniecībā pieaugums bija 8,2%. Apjomu palielinājumu veidoja gan augošais pieprasījums vietējā, gan arī eksporta tirgos. Būvniecības aktivizēšanās ir ļāvis audzēt apjomus ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (+18,5%). Labvēlīgi apstākļi pērn bija izveidojušies elektroenerģijas eksportam, kā ietekmē par 8,2% palielinājās apjomi elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē (+8,2%).

Rūpniecība šogad augs lēnāk, bet turpinās palielināt īpatsvaru ekonomikā(1)

Apstrādes rūpniecība noslēdza 2017. gadu ar mēreni priecīgu noti. Decembrī izlaide pret iepriekšējo mēnesi pieauga par 0,3%, tādējādi gada griezumā apjomu kāpinot par 7,7%. Savukārt gadā kopumā ražošanas apjoms palielinājās par 8,2%. Pateicoties ieguves rūpniecības lieliskajam sniegumam: +18,5%, rūpniecība kopumā pērn auga par 8,5%.

Atklājas dronu nozares drosmīgākie līderi © DIENA

Dronu jeb bezpilotu lidaparātu joma turpina attīstīties, pasaulē nozares vērtība kopā ar pakalpojumiem tiek lēsta miljardos eiro, kā arī tiek prognozēts stabils divciparu pieaugums turpmākajā desmitgadē. Tas gan nenozīmē, ka nozares uzņēmumi nesastopas ar problēmām.

Ar domām par biznesa vidi © DIENA

Iedzīvotāji uzskata, ka Latvijā visnopietnākās iespējas radīt pasaules līmeņa zinātniskos atklājumus ir farmācijas jomā, informācijas tehnoloģiju segmentā, kā arī ekoloģisko produktu ražošanā. To atklāj pētījums Baltic International Bank Latvijas barometrs.

Dzelzceļa kravu kaislības © DIENA

Krievijas varas iestāžu plāni pārdot dzelzceļa konteinerkravu operatora Transkonteiņer akciju kontrolpaketi (50% + divas akcijas) izraisījis gan lielāko starptautisko konteinerkravu operatoru, gan pašas Krievijas nozīmīgu uzņēmumu interesi. Transkonteiņer ir lielākais konteinerkravu intermodālais pārvadātājs pa dzelzceļu un attiecīgu loģistikas pakalpojumu sniedzējs bijušās Padomju Savienības teritorijā.

Pieprasījuma pieaugums un iepriekšējās investīcijas ļauj kāpināt ražošanu © DIENA

Ekspertu iepriekšējās prognozes par labo rūpniecības konjunktūru sevi attaisnojušas pilnībā. Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka šā gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn apstrādes rūpniecības produkcijas izlaide pieaugusi par 8,4%. Ražošana turpina būt par vienu no mūsu valsts ekonomikas dzinējspēkiem, veiksmīgi izmantojot pasaules tautsaimniecības konjunktūras uzlabošanos.

Vietējo resursu loma pieaug © DIENA

Pēdējos gados atjaunojamo energoresursu izmantošana strauji pieaug visā pasaulē, un tehnoloģijas to izmantošanai ir daudz konkurētspējīgākas nekā iepriekš, turklāt pieaug to izdevīgums salīdzinājumā ar tradicionālajiem resursiem enerģijas ražošanā.

Stenders plāno paplašināt ražotni Latvijā(3)

Kosmētikas ražotājas SIA Stenders jaunieceltās vadības primārais uzdevums būs uzņēmuma finanšu situācijas sakārtošana, taču plānots arī paplašināt ražotni Latvijā, aģentūrai LETA pastāstīja Stenders valdes loceklis Jans Gans.

Datortehnikas tirgus līkloči © DIENA

Piesātinātā tirgus dēļ datoru pārdošana pasaulē sarūk, un atsevišķos tirgus segmentos, kā, piemēram, planšetdatori, šis sarukums iepretī vēl pirms pāris gadiem piedzīvotajam straujajam kāpumam jūtams ļoti izteikti. Šīs tendences vērojamas joprojām kāpjošā viedtālruņu pieprasījuma ēnā.

Pārtikas nozare kāpina apjomu © DIENA(1)

Situācija Latvijas pārtikas rūpniecībā pēdējos gados piedzīvojusi kardinālas izmaiņas. Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā un kaimiņvalstij noteiktajām ekonomiskajām sankcijām pārtikas ražošana Latvijā bija uz viļņa, kas Krievijas un Rietumu savstarpējo sankciju rezultātā strauji zaudēja apmērus, tomēr šobrīd situācija atkal mainījusies pozitīvā virzienā.

Ar jaunu Rīgas Melnā balzama garšu plāno iekarot eksporta tirgus(1)

Papildinot Rīgas Melnā balzama dzērienu līniju, AS Latvijas balzams sāk ražot jaunu - ķiršu balzama versiju, portālu Diena.lv informēja uzņēmums. Sākotnēji paredzēts, ka ķiršu balzams tiks ražots ierobežotā apjomā, un ar to uzņēmums plāno kāpināt dzēriena pārdošanas apjomus kā pašmāju, tā arī eksporta tirgos, tai skaitā tuvākajos gados būtiski augt ASV un Lielbritānijas tirgos.