Pēdējā laikā bieži manāmajās
diskusijās par latviešu valodas un
citu valodu līdzāspastāvēšanu
uzmanības vērts ir aspekts, kas
saistīts ar latviešu valodu kā
vairāku nozaru izdzīvošanas
pamatu.
ASV Kongresa Pārstāvju palāta (apakšpalāta) pirmoreiz simts gadu laikā saskārusies ar situāciju, kad ne tikai pirmajā, bet pirmajās četrās (iespējams, šobrīd arī vēl vairākās) balsošanas kārtās nav izdevies ievēlēt jaunā sastāva palātas priekšsēdētāju (spīkeru), par kādu tradicionāli kļūst vēlēšanās uzvarējušās partijas līderis Pārstāvju palātā.
Acīmredzot 2025. gada pašvaldību vēlēšanu gaidās Saskaņas Nils Ušakovs un Latvija pirmajā vietā Ainārs Šlesers šonedēļ sāka publisku apmainīšanos komplimentiem, piesakoties uz "nācijas apvienotāju" lomu jeb, tulkojot uz pragmatisku politikas valodu, piesakoties uz to krievvalodīgo balsīm, kuriem vecā Saskaņa, spriežot pēc Saeimas vēlēšanu rezultātiem, bija par nīkulīgu, bet Latvijas Krievu savienība par traku.
Rīgā no šā gada 1. janvāra ir ieviesta tūrisma nodeva. Šāds solis bija plānots jau agrāk, taču Covid-19 pandēmijas ietekmē tika atlikts. Savukārt tagad visām Rīgas tūristu mītnēm būs jāmaksā nodeva viena eiro apmērā par katra viesa nakšņošanas diennakti.
Ziņai, ka sākusies psihiatra izziņu
izsniegšana atbrīvošanai no
latviešu valodas prasmes pārbaudēm, ir potenciāls kļūt par vienu
no efektīvākajiem līdzekļiem
desmitgades ilgušajā cīņā par
valsts valodas pozīciju aizstāvēšanu, jo
zināmā kategorijā ierindos visus tos, kuri
ikdienas saziņā demonstratīvi izvairīsies
lietot latviešu valodu.
Gada pašā sākumā Brazīlijā ar
vērienu tika aizvadīta trešo
reizi valsts prezidenta amatā
ievēlētā kreisā politiķa Luisa
Inasiu Lulas da Silvas inaugurācijas ceremonija.
Jaunajā, 2023. gadā aktuāla būs ne tikai ekonomikas, bet arī drošības stiprināšana, tāpēc ir svarīgi būt drosmīgiem un saliedētiem, kā arī apzināties savu spēku, – šāds secinājums izriet no Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) un Valsts prezidenta Egila Levita gadumijas uzrunām.
Kad Romas pāvests Francisks nesen Spānijas izdevumam ABC
sniegtā intervijā nodēvēja
Krievijas iebrukumu Ukrainā
par trešo pasaules karu, piebilstot, ka neredz "konflikta
izbeigšanu īstermiņa perspektīvā", jo "karā
jau ir iesaistītas vairākas puses un tam
[karam] ir globāls raksturs", viņš neko
nepārspīlēja, drīzāk pat pretēji.
Aizejošais gads, jācer, noslēgs
triju gadu ciklu, kurā Latvija
(un, protams, arī visa pasaule)
gājusi cauri ārkārtīgi lielai
turbulencei gan cilvēciskajā,
gan ekonomikas, gan drošības
kontekstā.
Pēdējie trīs gadi – kopš 2020. gada marta, kad sākās Covid-19 pandēmija, – ir nesuši vairākus pārbaudījumus mūsu sabiedrības līdzsvarotībai un saliedētībai.
Aizejošais 2022. gads nešaubīgi ieies vēsturē kā ievērojamu ģeopolitisko satricinājumu vai pārmaiņu sākuma gads. Lai arī tādi procesi kā deglobalizācija, rietumu un pirmām kārtām jau ASV hegemonijas noliegšana, starptautisko institūtu iespēju un ietekmes mazināšanās, alternatīvu jeb nerietumu politisko un ekonomisko institūciju izveide u. c. rit jau aptuveni pēdējās desmitgades garumā, Krievijas iebrukums Ukrainā kļuva par to lūzuma punktu, pēc kura šie procesi sāka daudzkārt paātrināties.
Kalendārs mums vecā gada aizvadīšanu nesaudzīgi piedāvā kā tikai divas tradicionālas brīvdienas pirms mesties jaunā gada darbos, tādēļ atļaušos aizejošā gada pēdējās remarkas veltīt priekšā stāvošajam, nevis lēnīgai apcerei par aizejošo.
Rietumvalstu plašsaziņas līdzekļu uzmanība vakar bija pievērsta Ukrainas prezidenta Vladimira Zelenska vizītei ASV – pirmajai viņa ārvalstu vizītei pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā –, bet Ķīnas laikrakstu pirmajās lappusēs bija redzami valsts līdera Sji Dzjiņpina un Krievijas eksprezidenta un ekspremjera Dmitrija Medvedeva kopīgie foto. Savukārt Krievijas preses uzmanības centrā atradās valsts prezidenta Vladimira Putina un aizsardzības ministra Sergeja Šoigu uzstāšanās šīs valsts Aizsardzības ministrijas kolēģijā.
Vienīgais, par ko var teikt paldies jaunajam reģionālās attīstības ministram Mārim Sprindžukam (AS), kurš otrdien izraisīja dzēlīgu kritiku kārtējo reizi reanimētajai un tūlīt pat arī nobērētajai idejai par bezbērnu nodokļa ieviešanu, ir tas, ka jaunajiem ministriem jau pirmajā valdības sēdē tika nodemonstrēts, ar ko beidzas tukša, nesagatavota, neargumentēta un nepārdomāta muldēšana.
Ziemassvētkus šogad sagaidām
apstākļos, kuros nācies pierast pie
daudz kā tāda, kas prasa izturību.
Esam pieraduši pie ziņām par
Krievijas izraisīto karu Ukrainā, un
tieši Ziemassvētkos kopš kara
sākuma būs pagājuši desmit mēneši.
Krievijas prezidenta Vladimira
Putina vizīte Baltkrievijā un
sarunas ar Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko,
visticamāk, liecina par to, ko šie
politiķi cenšas noliegt – par
Baltkrievijas aizvien ciešāku iekļaušanu
Krievijas ekonomiskajā un politiskajā telpā,
oficiāli noformētu kā apvienotā valsts.
Uzrunājot jaunievēlēto valdību
tās pirmajā sēdē, Valsts prezidents jau atkal, manuprāt,
nodevās mazliet dīvainam un
vienlaikus grūti izprotamam
domu un vēlmju plūdumam
attiecībā uz birokrātiski politiskā aparāta
paplašināšanu (kam diezgan šķietami sekotu
arī nodokļu maksātāju naudas patērēšana
vērā ņemamos apjomos), kam nekādi neizdodas atrast racionālu, argumentētu pamatojumu.
Jaunās valdības deklarācijas sadaļā Mājokļi lasāmi šādi skaisti solījumi "Stimulēsim investīcijas daudzdzīvokļu īres mājokļu būvniecībā, ceļot vismaz 1000 jaunu mājokļu gadā" un "Palielināsim mājokļu pieejamību reģionos".
Kārtējo reizi saasinoties spriedzei etnisko serbu apdzīvotajos Kosovas ziemeļos, Kosovas vadība oficiāli paziņoja par pieteikuma dalībai Eiropas Savienībā (ES) nosūtīšanu uz Briseli. Paralēli Eiropas Parlaments (EP) un ES šobrīd prezidējošā valsts Čehija vienojās par atbalstu bezvīzu režīma ar Kosovu ieviešanai, kas gan iespējams tikai ar visu ES dalībvalstu piekrišanu.
Optimālais grafiks paredzot, ka nākamā gada 9. martā jaunā valdība varētu pabeigt darbu pie nākamā budžeta un attiecīgi Saeima varētu nobalsot par tā apstiprināšanu. Tā TV3 raidījumam 900 sekundes paudis jaunais finanšu ministrs Arvils Ašeradens.
Par ne tikai iepriekšējās nedēļas,
bet acīmredzami arī ievērojami
lielāka mēroga notikumu lielajā
ģeopolitikā kļuva Ķīnas Tautas
Republikas priekšsēdētāja Sji
Dziņpiņa trīs dienas ilgā oficiālā
vizīte Saūda Arābijā.
Cilvēks ir galvenā Latvijas vērtība,
tāpēc šobrīd mums visiem
jāmobilizējas tādai tautsaimniecības izaugsmei, kas uzlabos
dzīvi pašiem un nākamajām
paaudzēm.
Karš, kas notiek Ukrainā, rada bažas par to, cik droši ir uzturēties Latvijā un citās valstīs, kuras robežojas ar Krieviju. Šāda atziņa izskanēja nesen notikušajā Latvijas Tūrisma forumā 2022, ko organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).
Ietekmīgajā izdevumā Foreign Affairs nupat tika publicēts plašs Vācijas kanclera Olafa Šolca raksts The Global Zeitenwende. How to Avoid a New Cold War in a Multipolar Era (Globālais pagrieziena punkts. Kā izvairīties no jauna aukstā kara daudzpolārā laikmetā), kurā izklāstīts Vācijas redzējums par Berlīnes un apvienotās Eiropas vietu un lomu daudzpolaritātes laikmetā.
Aizejošā valdība otrdien atlika lēmumu par korupcijas skandālos iestigušā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes aizrotēšanu uz zemāku ierēdņa amatu Finanšu ministrijā.
Diskusijas par to, vai Latvijai ekonomikā, kultūrā, mediju vidē un citās jomās ir nepieciešams tas, kas nāk no Krievijas, nerimst, tieši pretēji – saasinās.
Eiropas Savienības (ES) valstu panāktā vienošanās noteikt cenu griestus Krievijas naftas eksportam 60 ASV dolāru par barelu apmērā, kas ir tikai nedaudz mazāk par Krievijas eksporta markas Urals cenu, ir raisījusi neizpratni Austrumeiropas un Baltijas valstīs, kuras vēlējās, lai cenu griesti būtu ievērojami zemāki. Vienlaikus aiz šāda lēmuma (šādiem cenu griestiem) atrodas pamatota, lai arī Austrumeiropai ne īpaši pieņemama loģika.
Klausoties politiķu solījumus un apņemšanās, kā arī izteikumus par esošo situāciju, varētu šķist, ka lielā mērā Latvijā visam vajadzētu būt kārtībā, tostarp attiecībā uz vienu no svarīgākajām sabiedrības grupām – bērniem.