Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Egīls Zirnis

Tilts vilcieniem un riteņbraucējiem(16)

Kāda padomju laika anekdote vēsta par tehniskā progresa nepieciešamību. Padomju līderis Brežņevs partijas kongresā sola, ka pēc pieciem gadiem katram padomju pilsonim būs savs zaporožecs, pēc desmit gadiem – katram sava volga, bet pēc divdesmit gadiem – katram sava personiskā lidmašīna. Kāds uzdod Brežņevam jautājumu, kāpēc padomju pilsonim būtu nepieciešama personiskā lidmašīna. Brežņevs atbild: "Nu, piemēram, jūs dzīvojat Omskā, bet Maskavas centrālajā universālveikalā pēkšņi izmet desu…"

Vēsture Dienā: Ģērmaņa atskats(3)

"Sastopoties vaigu vaigā ar jubilāru, var gadīties, ka ne vienmēr pirmajā brīdī ir iespējams nemaldīgi noteikt, vai jūs runājat ar vēstures zinātņu doktoru Uldi Ģērmani vai viņa alter ego doktoru Ulafu Jāņsonu," – par 1995. gada 21. oktobra SestDienas salona varoni rakstīja publicists Vilnis Zaļkalns. Vēsturniekam un rakstniekam, vairāku grāmatu, tai skaitā grāmatas Latviešu tautas piedzīvojumi (1959), autoram Uldim Ģērmanim (1915–1997) tobrīd, 4. oktobrī, bija apritējuši 80 mūža gadi, bet dažus mēnešus agrāk, 9. maijā, – 50 gadi, kopš tolaik 30 gadu vecais kara ziņotājs Ģērmanis spēra savu kāju Zviedrijas karaļvalsts krastā.

Dienas sēnei ražīgs gads

Esot tāds sens latviešu ticējums: ''Ja mežā ierauga lāci, tajā dienā interese par sēnēm zudīs.'' Kad nu ir noslēdzies desmitais laikraksta Diena un a/s Latvijas valsts meži rīkotais fotokonkurss Dienas sēne, varam diezgan droši teikt, ka senajiem latviešiem nebija taisnība. Lai gan šogad ziņu par lāču savairošanos un tātad arī ieraudzīšanu Latvijas mežos bija daudz vairāk nekā iepriekšējos gadus, konkursam Dienas sēne 12 nedēļās, no 24. jūlija līdz 18. oktobrim, tika iesūtīts nevis mazāk, bet divreiz vairāk sēņu fotogrāfiju – 737, kamēr pirms gada to bija 319.

Zirnis joko - 22.10.2020.(2)

Mocarella ir garšīgs dzēriens, tikai pēc izdzeršanas paliek tādas baltas bumbiņas. Ko ar tām lai dara?

Zirnis joko - 20.10.2020.(2)

Spānijas kailgliemeži ir tie gliemeži, kuriem Spānijā nav izdevies tikt pie hipotekārā kredīta.

Visdabīgākais nacionālais

Latvijas Dabas muzejs glabā dabaszinātniskas liecības par Latviju no divus miljardus gadu senas pagātnes līdz mūsdienām. Kopš šāgada septembra – nacionālā muzeja statusā.

Vēsture Dienā: Balsoja par smukāko(10)

"Šādi vēlēšanu rezultāti būtu ierakstāmi Ginesa rekordu grāmatā," Dienai teica Māris Gailis, vērtējot 6. Saeimas vēlēšanu rezultātus, tātad – pirms ceturtdaļgadsimta. Tie, kas uzskata, ka vispārējās vēlēšanu tiesības ne pie kā laba nenoved, toreiz varēja sākt berzēt rokas: lūk, lūk, tagad atmodīsies arī tie, kas nesaprata, ko ievēlējuši 5. Saeimā.

Zirnis joko - 16.10.2020.(1)

Sāku domāt par to, kādas grāmatas pēdējā laikā esmu lasījis, un sapratu, ka pēdējos gadus topā man ir nevis grāmatas, bet zāļu instrukcijas. Burtu daudz, interesanti. Nevarētu teikt, ka sižets būtu īpaši aizraujošs, bet iespējamo beigu variantu daudzums uztur spraigu intrigu līdz galam.

Nu gan rudens(1)

Ja jūs man jautātu, vai es pēdējā laikā diennakts tumšajās stundās neesmu ielās uz braucamās daļas redzējis velosipēdus bez jebkādiem atstarotājiem, tad man būtu jāatzīstas, ka Pārdaugavā, Mārupes galā, tādus redzu ik pārdienas. Varbūt viņiem skolā nav mācīts, ka rudenī dienas kļūst īsākas un, ja to neņem vērā, arī mūžs var kļūt īsāks

Vēsture Dienā: Sidnejā – kā Lūsim

Kad Covid-19 lielās sporta sacensības ir vai nu atcēlis (kā šovasar paredzētās olimpiskās spēles Tokijā), vai padarījis par dīvainu pasākumu, kur pasaulslaveni sportisti cīnās tukšu tribīņu priekšā, atcerēsimies 20 gadu senus notikumus, 2000. gada Sidnejas spēles, kurās Latvijai gāja tīri labi, ja neskaita vienu netiešu kreņķi – čehs Jans Železnijs tajās kļuva par trīskārtēju olimpisko čempionu šķēpa mešanā, šādi pārspēdams Jāņa Lūša trijās spēlēs paveikto (bronza Tokijā 1964. gadā, zelts Mehiko 1968. gadā un sudrabs Minhenē 1972. gadā, kur zelta medaļas likteni izšķīra 2 cm). Sidnejā Latvija gluži kā savulaik Lūsis izcīnīja bronzu, zeltu un sudrabu.

Labrīt!(2)

Laikmetā, kad visu iespējams uzzināt uzreiz, atmiņas nepilnības atklājas ātri. Tagad, piemēram, šķiet, ka nekad agrāk nav bijis tik silta oktobra sākuma. Taču paskaties datos, un, re, ir gan bijusi silta oktobra pirmā dekāde arī citus gadus. Tāpēc, ja vien šis nav pirmais rudens, kuru tu apzinies, atkrīt lielā jūsma par nepieredzēti foršo laiku lapkritī. Labāk noskaņo sevi jau laikus, lai neburkšķētu, cik briesmīgos klimatiskos apstākļos dzīvojam, kad paliks aukstāks un lietaināks.

Zirnis joko - 08.10.2020.(1)

Gāja septītais Covid-19 karantīnas mēnesis. Strādāt par vēdera tiesu vēl neskaitījās prestiži, bet vairs nebija kauns.

Zirnis joko - 07.10.2020.(1)

Drīz vienīgais politkorektuma cenzūrai nepakļautais informācijas nesējs paliks sēta.

Zirnis joko - 06.10.2020.(3)

Pret tiem pilsoņiem, kuriem mājās ir ierocis, valdība izturas savādāk nekā pret tiem, kuriem mājās ir televizors.

Vēsture Dienā: Laiva sen pilna(2)

''Visiem, kuri uz Latvijas politiskās skatuves uzrāpušies nesen, derētu ņemt vērā, ka strīdi par bēgļu uzņemšanu nav sākušies šogad,'' 24. septembra Dienā rakstīja Magda Riekstiņa, komentēdama faktu, ka pēdējā laikā šis temats Latvijā ir aktualizējies un diskusijās parādījušās asas viedokļu sadursmes starp radikālajiem ''velkomistiem'' un ne mazāk radikālajiem ksenofobiem. Komentētājas teikto apliecina 1992. gada 25. septembra Dienā publicētais raksts Laiva ir pilna, kuru pēc vācu žurnāla Der Spiegel tā gada 6. aprīļa materiāliem bija sagatavojusi Ilze Plaude.

Zirnis joko - 02.10.2020.(2)

Ja kāds saka, ka jums ir problēmas ar lieko svaru, apgāziet to nekauņu un uzsēdieties virsū. Tagad problēmas ar lieko svaru ir viņam.