Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

Ārpus telpām – īpašas elektroierīces

Vasaras vakarā atpūta uz terases, dārza lapenē vai vienkārši pie piknika galda ir iecienīts laika pavadīšanas veids. Lampiņu virtenes, mūzikas aparatūra un varbūt pat kāda iekštelpām paredzētā ierīce tiek lietota ārā – pagarinātāji novietoti mitrumā vai ūdensnedroši gaismekļi novietoti zem klajas debess un dažkārt pat lietus laikā… Tas nebūt nav droši!

Lai noskaidrotu, vai izvēlētā ierīce ir piemērota lietošanai telpās vai ārpus tām, jāpievērš uzmanība uz ierīces attēlotajam simbolam – mājiņai ar bultiņām. Ja bultiņas ir vērstas uz mājiņas iekšpusi, ierīce paredzēta lietošanai telpās, bet, ja uz āru, to var izmantot arī dabā. Lai izvairītos no elektrotraumām, pirms ierīces lietošanas derētu izlasīt lietošanas pamācību. Izmantojot elektrotehniku, būtu jāpievērš uzmanība tās marķējumam. Marķējums IP20 norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo iekārtas izolācija nav mitruma izturīga. 

Marķējums IP44 norāda, ka iekārta paredzēta lietošanai ārā un ir izturīga pret mitrumu un laikapstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī. 

Marķējums IP67 norāda, ka iekārta paredzēta lietošanai ārā un ir ūdens un mitruma izturīga. 

Vasarā mājokļa un pagalma dekorēšanai dārza svētkos dekoratīvais apgaismojums ar marķējumu IP67 būs visdrošākais. 

Ja lietojat pagarinātāju, izplānojiet, kā to lietosiet – svarīgi, lai tajā neiekļūst mitrums, kā arī, lai tas netiktu mehāniski bojāts, piemēram, ar zāles pļāvēju pārbraucot pāri vadam vai tamlīdzīgi. 
Elektriskā strāva atkarībā no stipruma uz cilvēka ķermeni iedarbojas dažādi, kā rezultātā var gūt vieglas vai ļoti smagas, pat nāvējošas traumas.

Nonākot saskarē ar elektrību, cilvēks ir pakļauts strāvas triecienam, kā rezultātā notiek vieglāka vai stiprāka muskuļu saraušanās, kas līdzinās krampjiem, samaņas zaudēšana, traucējumi sirdsdarbībā vai elpošanā, paralīzes vai nāves iestāšanās.

Neuzmanīgi rīkojoties ar elektroierīcēm, var gūt arī citu veidu traumas: apdegumus – no sīkām tulznām līdz pat plašiem ādas bojājumiem, kas var novest pie roku un kāju amputācijas, neatgriezenisku ādas bojājumu, kad strāvas iedarbībā ādā nonāk sīkas metāla daļiņas vai tvaiki, acu traumas, kuras var izraisīt acu iekaisumu vai pat aklumu, kaulu lūzumus un sasitumus, kas var rasties, ja cilvēka ķermenis ir saņēmis strāvas triecienu un krīt no augstuma. Ja cilvēks saņēmis strāvas triecienu vai jutis kādu citu veselības traucējumu, ko izraisījusi elektrība, nekavējoties jāizsauc neatliekamā palīdzība! 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā rīkoties, ja ir aukstumpumpa

Organismā snaudoša herpesvīrusa jeb aukstumpumpas aktivizēšanos ziemas sezonā piedzīvo daudzi. Kāda ir tās daba un kā atvieglot nepatīkamās sajūtas, stāsta Jaunās Torņakalna Mēness aptiekas vadītāja...

Veselība

Vairāk Veselība


Dārza Diena

Vairāk Dārza Diena


Senioru Diena

Vairāk Senioru Diena


Dienas padomi

Vairāk Dienas padomi


Būve un interjers

Vairāk Būve un interjers


Cits

Vairāk Cits