Lai kādas būtu katra ēšanas tradīcijas, savureiz izmantojam vismaz pa kādam garšaugam kā piedevu maltītei. Visbagātīgākās aromātu nianses un garšas īpašības ir svaigiem augiem, turklāt šādā veidā tie arī ir visveselīgākie, jo ir bagāti ar ēteriskajām eļļām, fitoncīdiem un daudzām citām labām īpašībām, tajā skaitā gremošanas veicināšanu, turklāt garšaugus ir ļoti viegli izaudzēt – gan dārza dobēs, siltumnīcā un uz balkona, gan vienkārši uz palodzes puķupodiņā.
Bez lokiem un dillēm neiztikt
Jā, ķiploki, sīpoli un to virszemes daļas – lociņi – arī ir garšaugi. Kurā virtuvē gan iztiek bez šiem aromātiskajiem augiem? Ja ķiploku audzēšanai tomēr ir nepieciešami dārza apstākļi, sīpollokus ērti var izaudzēt arī puķupodā. Ja gribas ražu baudīt ilgāk, stādiet dziļos podiņos, jo sīpoliem veidojas liela sakņu sistēma. Lokus mājās var audzēt visu gadu, jo tie izdīgst ļoti strauji, visi taču zina, ka pie loku pušķīša dažu dienu laikā var tikt pat tad, ja sīpola sakņu daļu tikai iemērc glāzē ar ūdeni.
Noteikti vērts iesēt arī dilles. Tās izaug jebkurā dārzā, taču ar audzēšanu telpās gan ne vienmēr var paveikties – ja dilles nesaņem pietiekami daudz gaismas un barības vielu, tās izstīdz, dzeltē un nīkuļo. Taču, ja tām dārzā ļauj izziedēt un nobirdināt sēklas, iespējams, nākamajos gados tajā pašā vietā tās augs kā nezāles. Šis garšaugs uzlabotu apetīti, jo veicina gremošanas sulu izdalīšanos. Kā zināms jau no populārās filmas Limuzīns Jāņu nakts krāsā, dilles palīdz arī pret paaugstinātu asisnsspiedienu, tikai tad tās būtu pušķiem vien jāēd katru dienu – mūsdienās tomēr ir efektīvākas metodes. Dilles var ēst gan kaltētas, gan svaigas. Uzglabājot ziemai, tās ieteicams sagriezt un sasaldēt – pievienotas ēdienam, garšos kā svaigas. Diļļu kāti un ziedi noder marinēšanai, ziedus var likt puķu pušķos, bet sēklas izmantot kā tēju pret klepu un bezmiegu.
Nesajauc kinzu ar pētersīli!
Selerijas un pētersīļi savas specifiskās garšas dēļ tīkami ne katram, taču tos ir ļoti viegli audzēt – kā daudzgadīgi augi kādā dārza stūrī tie zeļ savā nodabā, pieej tik un noplūc pa lapai. Savukārt pietiekami apgaismotā vietā telpā augs tieši tāpat ir spējīgs zaļot visa gada garumā. Ierīkojot dārziņu uz palodzes, pētersīli tur droši var iekļaut!
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 10. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!